Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

Umut ve Yaşam Derneği, Geleneksek İftar Yemeğinde Buluştu

Umut ve Yaşam Derneği, Geleneksek İftar Yemeğinde Buluştu

Umut ve Yaşam Derneği, Geleneksek İftar Yemeğinde Buluştu,

1-7 Nisan Ulusal Kanser Günü etkinlikleri kapsamında; Umut ve Yaşam Derneği Üyeleri,kanser tedavisi gören çocuklar ve aileleri iftar yemeğinde buluştu.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi EYOF Parkı Tesisleri’nde düzenlenen iftar yemeğine, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Av. Ahmet Metin Genç, kıymetli eşi Arzu Aydın Genç, Umut ve Yaşam Derneği yönetim kurulu üyeleri, gönüllüler ve Trabzon Yaşamak Güzel Derneği üyeleri katıldı.

Yıllık kanserin dünyaya maliyeti 16 trilyon dolar. Dolayısıyla bir taraftan kanser yılda 10 milyon canı alırken, ekonomiye de büyük bir yük getiriyor.

Umut ve Yaşam Derneği yönetim kurulu başkanı Dr.Nimet Baki:

‘’ Öncelikle bu güzel iftar organizasyonunda burada toplanmamıza vesile olan Trabzon Büyükşehir Belediye başkanımız Sayın Av. Ahmet Metin Genç ve değerli eşi Arzu Aydın Hanımefendiye çok teşekkür ediyorum. Kendilerini herzaman yanımızda hissediyor ve destekleriyle güç buluyoruz. Bizleri burada yalnız bırakmayan kıymetli ailelerimiz,kanser savaşçılarımız ve derneğimizin üyelerine çok teşekkür ediyorum.’’

Dr. Nimet Baki Kanserle mücadele sürecinde atılması gereken adımlara dikkat çekti. “Meme ve kolon kanseri taramaları sıklaştırılmalı, HPV aşısı ulusal takvime alınmalı ve kanser araştırmaları desteklenmeli” dedi.

Dünyada her yıl ortalama 20 milyon insanın kansere yakalandığına, 10 milyon kişinin de bu nedenle yaşamını kaybettiğine dikkati çeken Baki Türkiye’de ise erişkin kanserleri görülme oranı yılda 230 binden fazla, çocuk kanserleri de 3-4 bin civarında.” bilgisini paylaştı.

Kısa ve orta vadede alınabilecek tedbirler, erken tanı ve tarama çalışmalarıyla kanser kaynaklı yaklaşık 4 milyon ölümün önlenebileceğini vurgulayan Baki, kanserin hastaların yaşamını zorlaştırmasının yanında sağlık sistemi üzerinde de ciddi ekonomik yük oluşturduğunu anlattı. En sık görülen türler içerisinde yer alan akciğer kanserinin başlıca sebebinin tütün kullanımı olduğunu belirtti.

Türkiye’de de durum çok farklı değil. Ülkemizde yılda ortalama 41 bin akciğer, 24 bin de meme kanseri vakası görülüyor. Yıllık öngörüler bu şekilde.

Tütün ürünlerinden uzak durmak, sağlıklı beslenme, düzenli fiziksel aktivite gibi temel yöntemlerle kanserlerin yüzde 30, yüzde 50’sini önlemek mümkün. Bu nedenle ülkelerin kanserin önlenmesi konusuna yatırım yapması ve tedavi sürecini de beraberinde yürütmesi ciddi yol almalarını sağladı.”

Yeni tedavi yöntemleriyle erişkin kanserlerinde yaşama şansının yüzde 70, çocukluk çağı kanserlerinde ise yüzde 80’e ulaştığını aktaran Ulusal Aşı Programı’na rahim ağzı kanserine karşı koruma sağlayan HPV aşısı ulusal takvime alınmalı, diye konuştu.

İftar öncesi konuşmalarını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Genç; ‘’ Razamazanımız hayırlı ve mübarek olsun inşallah. Ben bu vesileyle 1-7 Nisan Kanser Haftası olması dolasıyla bugün güzel bir iftar sofrasını hep beraber paylaşıyoruz. Allah oruçlarımızı kabul eylesin,ama bu Ramazan sofrasından da şifa bekleyen bütün yavrularımıza ve hastalarımıza Allah şifalar nasip eylesin. Şifayı önce Allah’tan bekliyoruz ama bu noktada da yapılması gerekenlerin yapılması lazım. Erken teşhis çok çok önemli tedavi için. Ben her iki derneğimizde de hastlarımızın bu bir dayanışma örneğini ortaya koymalarını ben çok anlamlı buluyorum.

Biz de Ortahisar Belediyesi’nde vermiş olduğumuz destekler gibi Büyükşehir Belediyesi olarak da derneklerimizin yanında olmaya devam edeceğiz inşallah.’’ diye konuştu.

İftar sonrası Umut ve Yaşam Derneği yönetim kurulu başkanı Dr.Nimet Baki, Trabzon Yaşamak Güzel derneği başkanına plaket taktim ederek teşekkür etti. Kanser tedavisi gören çocuklara hediyeler ve bayramlıkları dağıtıldı.

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım