Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

PROJELERİMİZ

Türkiye üzerinde ( kent ve kırsalda) yaşayan insanları kanser konusunda bilinçlendirmek, buna yönelik erken tanı için Sağlık Politikalarının onayladığı taramaları yapmak, kansere yakalanmış hasta ve hasta yakınlarına maddi ve manevi destek sağlamak, yerelde kalmadan, Karadeniz den başlayarak tüm Türkiye’yi kapsayan kanser konusunda projeler yürütmek genel amaçlarımız içinde sayılmaktadır.

Bu kapsamda Rahim Ağzı Kanseri Taraması Projesi yaptık USİ-DER desteği ile projemizi başarılı bir şekilde tamamladık. Risk altındaki 3000 kadında smear taraması gerçekleştirildi.73 kadında anormal patoloji saptanmış olup erken kanser teşhisi olan hastalara kolposkopi yapılmış gerekli olan hastalar bilgilendirerek erken tedavileri için gerekli desteği sağlanmıştır.73 kadının da hayatı erken teşhis ile kurtarılmıştır. 120 bin liraya mal olan projemiz oldukça etkin maliyetli bir projedir, normal şartlar altında 1 kadın kansere yakalandığında yaklaşık maliyet tedavi için 200 bin lira harcanıyor. Geç kalındığı için de genellikle ölümle sonuçlanıyor. Yaptığımız proje ülke çapında yankılar uyandırmış. Türkiye Jinekoloji Derneği yapmış olduğumuz bu çalışmalardan dolayı ödüllendirmiştir.

1-7 Nisan 2008 de Kanser Haftası nedeniyle Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanlığınca kanser taramalarında ki başarılı çalışmalarımızdan dolayı Derneğimizi plaketle ödüllendirmiştir. Derneğimize ödülü Sayın Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN vermiştir..

Evde Bakım Projesi geliştirerek evde yatan son dönem kanser hastalarına ücretsiz evde bakım ve serum takma uygulaması yürüttü.

Hasta ve hasta yakınlarını bilinçlendirmek için sempozyum, hasta okulları (TRABZON, RİZE, ARTVİN, ERZURUM, GÜMÜŞHANE) illerinde toplantılar, eğitim, yemek, eğlence organizasyonları yaptık. Kanser hastalarını bir araya getirerek aynı dili konuşup grup terapi yapmalarına imkan verdik.

Halkın kanser ve tarama farkındalığı için halk yürüyüşü basın bülteni, afiş broşür hazırlayıp dağıtımını sağladık. Sağlık taramalarının önemi açıkladık.

Türkiye de olmayan bir ilki Trabzon Umut ve Savaşım Derneği başardı. Meme Kanseri Tarama Projesi hazırladık. Mamografi cihazını bir araca yerleştirerek 2500 kadında mamografi çekerekten 4 kadında kanser 230 kadında da erken lezyon yakaladık. Kanser olan kadınlarımızın hepsi de erken dönemde yakalanıp tedavi olma şansı buldular.

Mamografi çekimi yapılarak Meme Kanserin de erken tanının önemi hakkında önce eğitim sonra tarama yapıldı. Kadınlarımız mamografi ile tanışma fırsatı buldu. Kanser konusunda bir farkındalık yaratıldı. Meme kanserine erken yakalanamayan bir hastanın maliyeti 500 bin lira .Genelde geç kalındığı içinde kemoterapi, radyoterapiden sonra hayatta kalma şansı da son derece düşük. Bu arada çektiği sıkıntılarda cabası.

350 bin tl’ye mal olan “Mobil Meme Kanseri Tarama Aracı” proje bitiminde diğer illerimizde de sürdürülebilir istiyoruz. Karaman’da 2 ayda 1000 kadına, Çankırı’da 3 ayda 1500 kadına, Balıkesir’de 1 ayda 300 kadına ulaşıldı. Gerekli iletişimler sağlanırsa yurdumun güzel insanları da bu taramalardan faydalanabilmesi için Bizler Trabzon Umut ve Savaşım Derneği olarak her konuda destek vermeye hazırız..

Türkiye’de Kanser konusunda faaliyette bulunan Kanser Dernekleri birleşerek “Kansere Karşı El Ele Federasyonu” kuruldu. Trabzon Umut ve Savaşım Derneği Federasyonun kurucu ve Yönetim Kurulu üyesi olarak Karadeniz Bölgesinde tek katılan dernektir. Karadeniz Bölgesinde ki Kanser Dernekleri Teşkilatlanması ve Kanser organizasyonlarından da sorumludur.

Bu kadar çalışma ve sorumluluk içerisinde maddi sıkıntılar yaşamaktayız. Duyarlı vatandaşlarımız, destekçi kamu sektörü, sponsor özel firmalar ve bir avuç gönüllü ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Sizlerin de bu güzel çalışmalar da aramızda görmekten büyük onur ve gurur duyarız. Memleketimizin güzel insanlarına hizmet etmek hakka hizmet etmektir.

BİR MUM DİĞER MUMU TUTUŞTURMAKTA  ATEŞİNDEN BİRŞEY KAYBETMEZ.

Hz. Mevlana