Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

Umut ve Yaşam Derneği Başkanı Dr.Nimet Baki;”Dünya genelinde çocukluk çağı kanserleri, toplam kanser vakalarının yüzde 0,5 ile yüzde 4,6’sını oluşturuyor.”

Umut ve Yaşam Derneği Başkanı Dr.Nimet Baki;”Dünya genelinde çocukluk çağı kanserleri, toplam kanser vakalarının yüzde 0,5 ile yüzde 4,6’sını oluşturuyor.”

– Dünya genelinde çocukluk çağı kanserleri, toplam kanser vakalarının yüzde 0,5 ile yüzde 4,6’sını oluşturuyor.

 

-“Umut ve Yaşam Derneği Yönetim kurulu başkanı Dr Nimet Baki

-“ Dünyada her yıl oluşan kanserlerin yüzde 2 ve 4’ü 19 yaş altı yaş grubunda gelişiyor”

– “Çocukluk çağı lösemileri ülkemizde çocukluk çağında en sık görülen kanser türü”

-“ Çocuk günde 1-2 saatten fazla bilgisayar başında kalmamalı

Dünya genelinde çocukluk çağı kanserleri, toplam kanser vakalarının yüzde 0,5 ile yüzde 4,6’sını oluşturduğu belirtildi. Her yıl yaklaşık 300 bin çocuğa kanser teşhisi, konulurken Türkiye’de ise yılda 3 bin 500 çocuğa kanser teşhisi tanısı yapıldığı ve yaklaşık her 3 saatte, 1 çocuğa kanser teşhisi konulduğu ifade edildi.

Umut ve Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr Nimet Baki, dünyada çocukluk çağında görülen kanserlerin yüzde 30’unu lösemiler oluşturduğunu belirterek bu kanser türünün ülkemizde sık görüldüğünü söyledi.

Çocukluk çağı kanserleri tüm kanserlerin yüzde 1’ini oluşturur

Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumuna göre, çocukluk çağı kanserleri tüm kanserlerin yüzde 1’ini oluşturduğuna dikkat çeken Dr. Baki, ’’ Çocukluk çağı kanserleri tüm kanserlerin yüzde 1’ini oluşturur. Günümüzde gelişmiş ülkelerde her 900 erişkinden biri çocukluk çağı kanseri geçirmiş ve kurtulmuştur. Yılda 350 bin çocuk (15 yaş altı) dünyada, yaklaşık 3 bin 500 çocuk ise Türkiye’de yeni tanı alarak kanser tedavisi görmektedir. Dünyada her yıl oluşan kanserlerin yüzde 2 ve 4’ü 19 yaş altı yaş grubunda gelişmektedir. Çocukluk çağı kanserlerinin neden sonuç ilişkisi erişkinlerde görülen kanserler kadar net değildir ve bilinen bir tarama programı yoktur. Yine de; erken teşhis ile tedavi başarı oranları daha da yüksektir. Bu nedenle,’ kansızlık (anemi), enfeksiyonlara yatkınlık, sık sık hastalanma, ateş, çeşitli kanamalar (burun kanaması, cilt altı kanaması gibi), ciltte sık sık çürükler, kesik oluştuğunda kanamanın güçlükle durdurulması, iştahsızlık, kilo kaybı, dalakta büyüme, lenf düğümlerinde şişlikler gibi semptomların varlığında dikkatli olunmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidir’’ diye konuştu.

 

İlaçların çoğu yurt dışından geliyor

İlaçların çoğu yurt dışından geldiğini kaydeden Dr. Baki, ’İlaçların çoğu yurt dışından geliyor. Ülkemizde de yeni üretilen ilaçlar mevcut ama yetersiz. İlacın AR-GE harcamaları çok maliyetli ve uzun sürüyor. Çoğu kanser ilaçları ödeme kapsamında ancak devlet bir ilacın satış fiyatını fiyatlandırırken o ilacın beş ayrı referans AB ülkesindeki fiyatları karşılaştırıyor. Bunlardan en ucuz olanı emsal alınıyor. Bazı kanser ilaçlarının ödenmesi için hastanın hastane de yatması gerekiyor. Son dönem kanser hastalarında bu ilaçlar yerine hastaları tatile gönderme imkânımız olsa çok daha güzel olabilir. Bu benim fikrim bir çünkü aşı için Küba ya gidiyorlar. Bu uygulamada doğru değil. Bizim hastalarımızdan oralara gidenler oldu ancak sonuç alamadılar vefat edenler bile oldu” ifadelerini kullandı.

Gerekmedikçe röntgen MR çekilmemeli.

Hastalık durumlarında bazı tetkiklerin gereksiz olduğunu kaydeden Dr. Baki, gerekmedikçe röntgen ve MR çekilmemesi gerektiğine işaret ederek “Radyasyonu bazı bilinçsiz kullanımlarla da alabiliyoruz. Lüzumsuz tanı tetkikleri yapılıyor. Her öksürükte akciğer filmi, her başını çarpışında MR çekilebiliyor. Bu incelemeler gereksiz yere yapılmamalı. Röntgen, bilgisayarlı tomografi konusunda da dikkatli olunmalı. Bunun yanı sıra Manyetik kirlenme hayatımızı olumsuz şekilde etkiliyor. Teknolojik gelişmenin hayatımızı kolaylaştırmak adına kazandırdığı aletler maalesef manyetik kirlenmeye yol açıyor. İlkokul çocuklarının bile elinde olan, bazen birden fazla kullanılan cep telefonları günümüzün yaygın kirleticilerden. Günlük hayatın önemli aletlerinden televizyon da öyle. Çocuklara televizyon karşısında yemek yedirilmesi doğru değil. Televizyon izlenmediğinde mutlaka kapatılmalı. Plazma televizyonların daha az manyetik kirletici olduğu belirtiliyor. Elektrikli hemen hemen bütün cihazlar kirletici. Elektrikle çalışan aletlerin kullanılmadığında kapalı tutulması alınabilecek basit önlemlerden. Çalıştırıldığı ortamlarda çocukların tutulması da doğru değil. Çocuk günde 1-2 saatten fazla bilgisayar başında kalmamalı” dedi.

Cam biberon tercih edilmeli.

Çocuklara plastik biberon yerine cam biberon tercih edilmesi gerektiğini kaydeden Dr.Baki, “ Teknolojinin gelişmesi ve insan yaşamının kolaylaştırılmasına yönelik birçok ürün zararlı kimyasallar içeriyor. Çocukların doğrudan kullandığı yalancı meme, plastik biberon ve kaplar bunlardan birkaçı. Plastik biberon ve kaplar yerine cam olanlar tercih edilebilir. Plastik kaplar sulu ve ıslak gıdaların ambalaj maddesi olarak tercih edilmemeli. Anne bebeğini emzirmeye yüreklendirilmeli. Doğal koşullar zorlanmalı. Suni meme başlarıyla emzirmekten kaçınılmalı. Bisküvi, çikolata, gofret ve cipslerin hazırlanışı sırasında kullanılan katkı maddeleri, ambalaj ürünleri önemli zararlara neden oluyor. Hazır çorbalar,dondurulmuş gıdalar dan da uzak durmak gerekiyor” diye konuştu.

Alkol ve kimyasal içeren ıslak mendillerden uzak durulmalı

Bebeklerin altını yıkadıktan sonra pamuklu bezle silmenin daha sağlıklı olduğunu ifade eden Dr. Baki, “Gerek taşıdıkları elyaflar gerekse kullanılan alkol ya da kimyasal madde nedeniyle bazıları büyük zararlar verebilir. Bebeklerin altını bunlarla silmek yerine, akan suda bebeğin altını yıkamak, ardından pamuklu bezlerle kurulamak en doğru yöntem. Bunun yanı sıra kozmetik ürünlere dikkat edilmesi gerekir. Bozuk genler ve hücrelerle doğan çocukta kanser daha kolay, daha dirençli ve daha erken yaşta çıkıyor. Kozmetik nemlendiriciler, saç boyaları, vücut incelten selülit ve zayıflama kremleri, bebek sabunları, şampuanlar, bebekte kullanılan pişik önleyicilerin içinde o tüpe ait kullanımda zararlı doz olmasa da uzun süreli kullanım zararlı etkiler yaratıyor. Gerekli değilse çocuklara nemlendirici sürmeyin. Doğal sabunlarla banyosunu yaptırın. Kokulu, katkılı maddeli ürünlere rağbet etmeyin” ifadelerini kullandı.

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım