Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

Umut ve Yaşam Derneği Başkanı Dr. Baki’nin Lösemi Haftası Mesajı

Umut ve Yaşam Derneği Başkanı Dr. Baki’nin Lösemi Haftası Mesajı

Lösemi Haftası dolayısı ile Umut ve Yaşam Derneği Başkanı Dr. Nimet Baki açıklama yaptı:

“Umut ve Yaşam derneği olarak lösemiyle mücadelemizde 11.. yılımıza giriyoruz. Kan kanserinin her geçen gün yaşam tarzına bağlı olarak sayısı artmakta, bu sayıyı önleyebilmek için de bize görev biraz daha fazla düşmekte. Bugünden itibaren bilinç ve farkındalık sayısını artırmakla beraber broşürlerimizi halka dağıtacağız, stantlarda bol bol löseminin ne olduğunu anlatmaya çalışacağız. Hasta ailelerimizi ziyaret etmek suretiyle ihtiyaçları karşılanarak yıl boyunca destek olmaya çalışıyoruz..

Buradan topluma özellikle şu mesajı vermek istiyoruz; her an herkesin karşılaşabileceği lösemi hastalığına karşı yapabileceğimiz öncelikle yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarımızı mutlaka değiştirmemiz gerekiyor. Kullandığımız yağlardan tutun yediğimiz yiyeceklere kadar katkı maddelerine dikkat etmemiz gerekiyor. Lösemi hastalarının tedavileri ortalama 2 buçuk yıl devam etmektedir. Bu süreç öncelikle ilaçlarla başlamakta daha sonra kemoterapi ve kök ile ilik nakliyle tedavi aşamaları tamamlanmaktadır. Çok ağır bir rahatsızlıktır. Tedavi aşamasında hem hasta hem aileden çok büyük bir sabır ve emek istemektedir” .

Vatandaşlardan lösemi hastalarına sahip çıkmalarını isteyen Baki, sözlerini şöyle sürdürdü: “Toplumuz dan isteklerimizden biri gönüllü kan kardeşi olmalarını, sağlıklı insanların yılda 3 defa kan vermelerini talep ediyoruz. Aynı zamanda biliyorsunuz ilik bankası kuruldu, vericilere ihtiyacımız var. Ne kadar çok gönüllü donör olursa kanser hastalarımızın umutları daha da artacaktır.

Dünyada ortalama her yıl 1 buçuk milyonun üzerinde lösemi hastası oluşmaktadır. Zamanı boş olan, vakti olan insanlar bu tür kurumlarda, hasta ziyaretlerinde destek verebilirler. Çünkü çocuklarımızın birilerine ihtiyaçları var, çocuklarımızın sahiplenilmesi gerekiyor. Teknolojiyle, telefonla ilgilenen vatandaşlarımız biraz da bu çocuklarımızın aileleriyle ilgilensin, zaman ayırsın. Çünkü çocuklarımız yalnızlar, Sevgiye ihtiyaçları var..

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım