Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

Umut ve Savaşım Derneği Roche’un düzenlemiş olduğu “Sivil Toplum Destek Programı” na seçildi

Umut ve Savaşım Derneği Roche’un düzenlemiş olduğu “Sivil Toplum Destek Programı” na seçildi

IMG_1469Roche, toplumun sağlık alanında kalkınmasında önemli bir konuma sahip olan hasta derneklerinin kapasite gelişimine yönelik oluşturduğu “Sivil Toplum Destek Programı”nın startını 5 Mayıs’ta yapılan ilk toplantı ile verdi.

Sağlık alanında birey ve toplum ihtiyaçlarına yönelik çözümler geliştirerek hayatı daha ileriye taşımayı hedefleyen Roche, 5 Mayıs’ta düzenlenen toplantı ile toplumun sağlık alanında kalkınmasında önemli sorumluluklar üstlenen hasta derneklerinin sürdürülebilir yapıya kavuşma sürecini destekleme yönünde ilk adımı attı.

Başvuru süreci Nisan ayında tamamlanan programa; Trabzon Umut ve Savaşım Derneği Kanserle Dans Derneği, Meme Sağlığı Derneği, Genç Birikim Derneği ve Kistik Fibrozis Derneği(KİFDER) kabul edildi. Trabzon Umut ve Savaşım Derneği adına Dr. Nimet BAKİ, Okan EKİNLİ, Doç. Dr. Leyla ÖZEL katıldılar.

Sosyal İnovasyon Merkezi önderliğinde gerçekleşen toplantıda program içeriği, sürecin yapısı ve beklentiler paylaşıldı. Toplantının ikinci yarısında, katılımcı derneklere Türkiye’de ve dünyada sivil toplumun tarihçesi, sivil toplum örgütlerinin temel özellikleri ve çalışma alanları, sivil toplumda son trendler, örnekler ve yenilikçi yaklaşımlar konuları hakkında seminer verildi. Günün son kısmında ise her dernek kendi analizini yaparak bir STK olarak mevcut durumlarının haritasını çıkararak, iyileştirmeler adına neler yapması gerektiği üzerine çalıştı.

IMG_1411 Katılımcı dernek başkanları program hakkında düşüncelerini şu sözlerle aktardılar.

 Trabzon Umut ve Savaşım Derneği Başkanı Dr. Nimet Baki: Derneği kurduğum ilk günden bu yana tek hayalim derneğin kurumsallaşmasıydı. Maalesef bu konuda bu zamana kadar imkanımız olmamıştı.  Bu hayalime ve kurumsallaşma sürecimize bu programın katkıda bulunacağına inanıyorum. Türkiye de bulunan yüzlerce dernek içerisinden bu programa bizim seçilmemiz gurur vericidir, bu bizim başarılarımızın sonucudur.

Kanserle Dans Derneği Başkanı Esra Çokçetin: Yeni bir dernek olduğumuzdan kurumsallaşma adına bizim için inanılmaz güzel bir fırsat. Sosyal İnovasyon Merkezi yetkililerini tanıdıktan sonra verimli bir eğitim alacağımızı düşünüyorum.

Memeder Başkanı Ülkü Büyükgönenç: İleriye yönelik sürecimizde, derneğin kurumsallaşmasında ve katma değeri yüksek çalışmalar yürütmesinde katkı sağlayacak bir proje olduğunu düşünüyorum.

Kifder Başkanı İlknur Görgün: STK’lar olarak çok gayretli ve hevesliyiz. Tüm motivasyonumuz, yaşadıklarımız ve çocuklarımız. Ancak profesyonelleşme açısındanbazı eksiklerimiz bulunuyor. Motivasyonumuzla profesyonel iş yapış konusunda bilgi ve birikimleri birleştirmenin fayda sağlayacağına inanıyorum.

 Genç Birikim Derneği Başkanı Salih Yüce: Derneğimizin gelişmesi ve kurumsallaşması adına katıldığımız bu eğitim çalışmalarımıza ivme katacak. Önümüzdeki çalışmalarımızda da bu programın çıktıları bize fayda sağlayacaktır.

 

IMG_1442 IMG_1447

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım