Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

Umut ve Savaşım Derneği, 2 bin 500 kadında kanser taraması yaptı

Umut ve Savaşım Derneği, 2 bin 500 kadında kanser taraması yaptı

Trabzon Umut ve Savaşım Derneği Başkanı Dr. Nimet Baki, ücretsiz mobil mamografi aracı ile 2 bin 500 kadın üzerinde yaptıkları taramada, 230 kadında erken lezyon, 4 kadında da meme kanseri tespit ettiklerini söyledi.

Başkan Baki, dernek yönetim kurulu üyeleriyle Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu’nu ziyaret etti. Dernek olarak yaptıkları çalışmaları anlatan Baki, özellikle kanser konusunda insanları bilinçlendirme ve hastalara yardımcı olmaya çalıştıklarını kaydetti.

Avrupa’da seyyar mamografi cihazı ile kanser taraması yapıldığını anlatan Baki, Türkiye’de olmayan böyle bir çalışmayı, dernek olarak Trabzon’a kazandırdıklarını dile getirdi. Trabzon’da, 2 bin 500 kadında tarama yaptıklarını ifade eden Dr. Baki, 230 kadında erken lezyon, 4 kadında da meme kanseri yakaladıklarını söyledi. Söz konusu kadınların erken teşhis ile hastalıktan kurtulduğunu dile getiren Baki, önümüzdeki yıl tarama çalışmalarına devam etmek istediklerini belirtti.

Dr. Baki, erken evrede teşhis edilen meme kanserinde tam tedavinin mümkün olduğuna dikkat çekerek, yeni geliştirilen ilaçlar sayesinde artık kadınların korkulu rüyası olan memenin alınmasına gerek kalmadığını kaydetti. Kadınların, bu konuda bilinçlendirilmesinin önemine dikkat çeken Baki, “Kanserin çevre ve uzak organlara sıçramaması halinde tedavi şansı artıyor. Kadınlar, ellerine kitle gelmesine rağmen yakınma yok diye doktora gitmiyor. Bu nedenle de vakaların ancak yüzde 50’sini erken evrede yakalıyoruz.” ifadesini kullandı.

TTSO Başkanı Hacısalihoğlu da ücretsiz tarama konusunda oda olarak gerekli desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Kaynak: Cihan

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım