Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

Ulusal Kanser Danışma Kurulu’na Katıldık

Ulusal Kanser Danışma Kurulu’na Katıldık

ukdkAsKanserle ilgili ulusal politikaların görüşülmesi ve kanserle ilgili konularda eylem planlarının hazırlanması ile ilgili bilimsel görüşler almak amacıyla Ulusal Kanser Danışma Kurulu toplantısı düzenlendi.

Türkiye’nin Tüm Üniversite ve Araştırma Hastaneleri ile birlikte dalında uzman 200’ e yakın bilim adamlarından oluşan Ulusal Kanser Danışma Kurulu ve Alt Kurul Üyeleri Kanser Daire Başkanlığının ev sahipliğinde 8-9 Aralık 2014 tarihinde Ankara da bir araya geldi.

1907323_10152924437309696_1632592390761156482_n

Toplantıda açılış konuşması yapan Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı  sayın Prof. Dr. Seçil Özkan Kurumun çalışmalarından bahsederken, belirlenen politikalar ışığında kanserle mücadeleye devam edeceklerini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Şencan sağlıkta dönüşüm projelerinin kapsamında kurulacak olan ve artık yasalaşan Türkiye ve Sağlık Enstitüleri Birliği’nin çalışma ve yapılanma prensiplerinden bahsetti.

Açılış konuşmalarının ardından 12 alt kurul gruplar halinde kanser konusunda kendilerine sorulan soruların cevaplandırılması çalışmalarına başladı. İkinci gün ise alınan kararların sunumları yapılarak UKDK toplantısı sonlandırıldı.

İlk defa hasta derneklerinden bir kaçı bu kurulda söz aldı. Karadeniz bölgesini temsilen kanserle uğraşan Trabzon Umut ve Savaşım Derneği Başkanı Dr BAKİ Ulusal kanser politikalarının belirlenmesi ve eylem planlarının geliştirilmesine katkı sağlanmasının amaçlandığı BU toplantıda, kanser hastalarının tanı, tedavi ve izlemlerinde karşılaşılan sorunlarla ilgili çözüm önerilerinde bulunuldu… Toplantıda ayrıca, toplumun kanser konusunda doğru bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi için önerilerde bulunuldu. Dedi.

Ankara’da düzenlenen Ulusal Kanser Kurulundan Bomba gibi Karar Çıktı artık 18 Yaş Altı kimse solaryuma giremeyecek 18 Yaş Üstü ise Solaryumun etkilerinden dolayı kanser olmam halinde davacı olmayacağımı kendi isteğimle Solaryuma girdiğimi beyan ederim yazan evrağı imzalayacak ve ondan sonra Solaryuma girebilecek …

1544361_10152924861869696_6457207048145030237_n

Kanser Daire Başkanı Murat Gültekin ise dünya ölüm nedenleri içinde kanserin birinci sıraya yerleştiğini ifade ederek, bunun artık global bir sorun haline geldiğini belirtti.
Türkiye’de kansere bağlı ölüm oranının yüzde 21 olduğunu ifade eden Gültekin, bu oranın AB ortalamasının gerisinde kaldığını bildirdi. Dünyada kansere ilişkin sorunların gelecekte Türkiye için de geçerli olma ihtimaline dikkati çeken Gültekin, bu nedenle düzenli kayıtçılık, önleme, tarama ve tedavinin güçlendirilmesinin altını çizdi.
Gültekin, Türkiye’de artık kanser istatistiklerinin çok iyi bir şekilde tutulduğunu ve dünyada bu alanda önemli bir yere gelindiğini belirterek, “Son istatistiklere göre, birçok kanser türünde beklenen hız artışını görmedik. Bunu takip etmeye devam edeceğiz” dedi.
Verilere göre, Türkiye’de meme ve akciğer kanserinde çok az azalma tespit edildiğini ifade eden Gültekin, kanserin kontrol altına alınabilmesi için tütün ve obezite ile mücadele edilmesi ve kanser taramalarına ağırlık verilmesi gerektiğini bildirdi.
Gültekin, “Türkiye’de kanser bir miktar daha fazla genç yaşlarda görülüyor. Bu da beklenilen bir şey. Çünkü, Türkiye genç nüfusa sahip bir ülke” diye konuştu
YILBAŞINDAN SONRA 18 YAŞ ALTINA SOLARYUM YASAKLANIYOR
Sağlık Bakanlığı, 18 yaş altındakilerin solaryuma girmesini yasaklayan, yetişkinlerin de zararları konusunda yazılı onayları alındıktan sonra kullanmalarını öngören yönetmelik üzerinde çalışıyor. Yönetmeliğin yılbaşından sonra yürürlüğe girmesi planlanıyor.
Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Seçil Özkan, kanserle mücadelede başarılı olmak için risk faktörlerinin en aza indirilmesi gerektiğini söyledi.
“Yönetmeliğin ocak ayı içerisinde çıkması öngörülüyor”.”
“Pek çok ülkede 18 yaş altındakilere kullanım yasaklanmıştır”
Kanser Daire Başkanı Murat Gültekin de “Yapay bronzlaşma cihazları aracılığıyla olan UV maruziyetinin kanser nedeni olduğunun belirlenmesinin ardından pek çok ülkede yakın tarihte bu konuda düzenlemelere gidilmiş, özellikle de 18 yaş altındakilere kullanım yasaklanmıştır” dedi.
Trabzon Umut ve Savaşım Derneği Başkanı Dr Nimet BAKİ Ulusal Danışma kuruluna ilk defa çağrılan bir kaç sivil toplum örgütü olarak güzel çalıştay hazırladık. Ve sunduk.
Diğer Danışma kurulları da  raporlarını hazırladılar ve bizlerle paylaştılar… Bizlere bilimin ışığını veren tüm hocalarımıza teşekkürler. dedi..

 

10858480_10152924415489696_8937003428902579135_n

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım