Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ

SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ

Trabzon Umut ve Savaşım Derneği, Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü ile yapmış olduğu organize edilen etkinlikte sigaranın zararları anlatıldı. Stantta Halk Sağlığı Müdür yardımcısı Uzm. Dr. Şükrü ÖZGÜN, Dr. Nimet BAKİ, Dr. Gülşah AYDIN, Halk Sağlığı personeli, Adil DUMAN, Nesrin TOKTAY BOSTANOĞLU ,Okan EKİNLİ, Fatma TARAKÇI, Umut Savaşım dernek üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

sig-bie3

Vatandaşlara solunum fonksiyon testi yapılarak sigaradan ne kadar etkilendikleri gösterildi. Bu kapsamda standı ziyaret eden bir Grup Genç, ceplerinden çıkardıkları paketleri masaya bırakarak, sigarayı bıraktıklarını açıkladı.

Derneğin bu etkinlik kapsamında bayanlara yönelik meme kanseri taraması ve farkındalık çalışmaları devam etti. “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde, MEYDAN Parkı’nda açılan stantta sigaranın zararları anlatıldı. Dernek başkanı Dr. Nimet BAKİ  yaptığı açıklamada, milyonlarca insanın ölümüyle sonuçlanan sigara bağımlılığının halen büyük bir tehlike olduğunu söyledi.

Özellikle gençlerin sigaradan uzak tutulması gerektiğini vurgulayan BAKİ, “Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Umut ve Savaşım Derneği olarak vatandaşlarımızı sigaranın zararları konusunda bilgilendiriyoruz. Halkımızdan bir başlangıç yaparak sigarayı bırakmaları tavsiyesinde bulunuyoruz. Sigaranın zararlarını anlattığımızda insanlar bundan çok etkileniyor. Gençlerimiz de anlatılanları can kulağıyla dinledi. ” diye konuştu.

Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde sağlık memuru Embiya AĞAOĞLU ‘nun performansı müthişti. Oksimetre cihazı ile akciğerlerdeki karbonmonoksit ölçümü 120 kişide yapıldı .Ölçüm yapılan 120 kişiden 80 kişinin ağır derecede sigara içtiği gözlendi.15 kişinin yeni bıraktığı 25 kişininde hiç içmediği gözlendi.

Trabzon Umut ve Savaşım Derneği başkanı Dr. Nimet BAKİ  dernek üyelerinden Av.  Salih CORA’ya desteklerinden dolayı plaket takdim etti. CORA da” derneğin başarılı çalışmalarını ilgiyle izliyoruz ve destekliyoruz.” dedi.

sig-bir sig-bir2 sig-bir4 sig-bir5 sig-bir6 sig-bir7 sig-bir8 sig-bir9

 

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım