Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

Sağlıkta Şiddet Düzenlemesi Yasalaştı: Sağlık Çalışanlarına Şiddet Uygulayana Ceza Arttı

Sağlıkta Şiddet Düzenlemesi Yasalaştı: Sağlık Çalışanlarına Şiddet Uygulayana Ceza Arttı

Sağlık çalışanlarına karşı şiddet suçunun cezasının artırılması ve salgın hastalık, doğal afet gibi nedenlerle eğitimin yapılaması halinde yaz aylarında “telafi” eğitimi yapılmasına ilişkin düzenlemeyi de içeren yasa teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

AKP ve MHP’nin ayrı yasa teklifi olarak Meclis Başkanlığı’na sunduğu sağlıkta şiddetin önlenmesine ilişkin düzenleme, beş siyasi partinin ortak önergesiyle, Yükseköğretim Yasası ve bazı yasalarda değişiklik yapan yasa teklifine eklendi.

Kabul edilen düzenlemeye göre, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri nedeniyle işlenen kasten yaralama, tehdit, hakaret ve görevi yaptırmama suçlarında verilecek cezalar yarı oranında artırıldı. Ayrıca bu suçların işleyenler hakkında hapis cezasının ertelenmesi söz konusu olamayacağı gibi “hükmün açıklanmasının geriye bırakılması” hükmü de uygulanmayacak.

Teklif, mağdur sağlık çalışanının, saldırı faili ya da yakınına hizmet vermeyebileceğini de hükme bağlıyor. Buna göre şiddet mağduru sağlık çalışanı, başka bir sağlık personeli var ise fail ve yakınına sağlık hizmeti sunmayacak.

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım