Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

Sabır, Moral, Sevgi İle Meme Kanserini Yendiler

Sabır, Moral, Sevgi İle Meme Kanserini Yendiler

Sabır, moral, sevgi ile meme kanserini yendiler Meme kanserini yenen Zeynep Ayvaz: “Kanser değil biz güçlüyüz”DENİZLİ – Denizli’de yaşayan Zeynep Ayvaz, meme kanserini 8 ayda yendi.

Sabır, moral, sevgi ile meme kanserini yendiler
Meme kanserini yenen Zeynep Ayvaz: “Kanser değil biz güçlüyüz”

Denizli’de yaşayan Zeynep Ayvaz, meme kanserini 8 ayda yendi. Ayvaz hastalığını “Kanser değil biz güçlüyüz” dediği eşi ve ailesinin desteği ile yendiğini belirterek moral ve sevginin en büyük ilaç olduğunu söyledi.
Merkezefendi’nin Çaybaşı Mahallesi’nde yaşayan 31 yaşındaki Zeynep Ayvaz meme kanseri olduğunu öğrenmesinin ardından 37 yaşındaki Soner Ayvaz’da eşine destekçi oldu. 8 ay süren tedavi boyunca hastalığını eğlenceli hale getiren çift, sosyal hayatlarına devam etti, spor yaptı, morallerini hep yüksek tuttu. Tedavileri sonrası hastalığını yenen Zeynep Ayvaz, bu anlarını paylaştığı sosyal medya hesabını, şimdi zaman zaman hem kendi izliyor, hem de bu hastalığı sürecindeki hayatını, diğer meme kanseri hastalarına örnek olması için onlarla paylaşıyor. Hastalık süresi boyunca sabır ettiğini ve başaracağına inandığını belirten Zeynep Ayvaz, en büyük ilacın çevresindeki sevgi olduğunu belirtti. Ayvaz erken teşhisin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, kimsenin ‘ailemde yok’ diye düşünmemesini, yıllık en azından kontroller yaptırması gerektiğini belirterek”2016 yılı Kasım ayında yakalandığım meme kanserinde, ilk önce özel hastanede başladım, doktor şansızlığına uğradığım için, sonra Denizli Devlet Hastanesi’nde devam ettim. Pamukkale Üniversitesi’nde ilk ameliyatımı oldum. Daha sonra kemoterapiye Denizli Devlet Hastanesi’nde devam ettim. 8 kür kemoterapi gördüm, 30 seans ışın tedavisi gördüm. 8 ay tedavi gördüm, meme kanseri tedavisi için kısa ama benim için uzun bir süreç oldu. Ama sabırla mücadele ettim. Pes etmedim hiç bir zaman, ben kanserim vah vah diye üzülmedim. Ağlamadım, üzüldüğüm zamanlar oldu ama eşimin desteği ile ben bunu daha çok yendim. Eşim ve ailemin desteği olmak üzere birlikte başardık. Devlet hastaneleri gerçekten çok çok başarılı, eskisi gibi değil. Özellikle onkoloji hemşerileri tarif edilemez bir başarılılar. İğne korkum vardı onu özellikle onların sayesinde yendim. Başra sabır aşk, sevgi, amacınız hedefiniz olsun. Amacınıza ulaşmak için, hedefinize ulaşmak için, geleceğinizi düşünmek için, ailenizi, eşinizi, düşünmek için bir mücadeleniz olmalı. Herkese tavsiyem kesinlikle üzülmeyin. Moral en büyük ilaç, biz yürüyüşümüzü yaptık, sporumuzu yaptık, bol bol müzik dinledim. Bol bol kitap okudum, hiç bir zaman kendimi kapatmadım. Hep eğlenceli hale getirmeye başladık zaten hastalığımızı. Kanser beni değil ben kanseri yendim. Hep diyoruz ya kanser değil biz güçlüyüz, biz başardık” dedi.
Eşine her zaman destek verdiğini belirten 31 yaşındaki Soner Ayvaz, bu hastalığı yenmek için en önemli faktörün moral olduğuna dikkat çekerek”Eşim ilk saçı dökülmeye başladığında, insanlar ister istemez kel olduğu için, saçları olmadığı için tuhaf tuhaf bakıyordu. Ben bunu eşime de söyledim, destek vererek, ‘tarz olduğunu zannediyorlar, o yüzden bakıyorlar. Senin hasta olduğunu bilmiyorlar’ dedim. Onun haricinde bandana takıyordu, utanmaya başlamıştı saçı olmadığı için. Bandanayı çıkarmasını söyledim, rahat olmasını söyledim açıkçası bu şekilde daha mutlu olacağını söyledim. Bir kere çıkardı ve daha sonrası geldi ve bir daha takmadı. Hastaydı ama biz bunu tarz gibi düşündük. Bu hastalık sadece moral ile yenilebilen bir hastalık, o yüzden ‘kanser değil siz güçlüsünüz’ dedi.

 

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım