Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

Mesane Kanseri Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Mesane Kanseri Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Mesane kanseri, idrar torbasında görülen kötü huylu tümöre denilir. Genellikle 50 – 60’lı yaşlarda görülür fakat tüm yaş gruplarında da görülebilir. Genç yaşta mesane kanseri görülen hastalarda bulunmaktadır.

 

Mesane içerisindeki hücrelerin hızlı ve kontrol edilemez bir şekilde çoğalmasına ‘’Mesane Kanseri’’ ismi verilir. Bu hücreler mutasyona uğradığı için aşırı bir şekilde büyüme ve diğer organlara yayılma özelliği gösterir.

Belirtiler

En önemli belirtisi, ağrısız kanlı idrar yapılmasıdır. Bunun dışında, sık idrara çıkma, idrarda yanma ve genel rahatsızlıktır. Bazıları ağrı bile yaşayabilir. Tıpkı prostat kanseri gibi orta yaşlı erkekler de bu hastalığa yakalanabilir. Aslında, belirtiler farklı organları etkilemesine rağmen benzerdir. Ne yazık ki, tıpkı prostat kanseri gibi sessizce gelişebileceği gibi şiddetli kanama ile de kendini gösterebilir.

Sebepler

Mesane kanserinin en önemli sebebi tütün ve ürünlerinin kullanımı ve maruz kalınmasıdır. Deri, kauçuk, boya ve hatta saç boyalarında bulunan endüstriyel kimyasallara maruz kalma, aynı zamanda kanser hücrelerinin büyümesini tetikleyebilir.

Korunma

Mesane kanserinden korunmak için, sigara içilmemesi ve içilen ortamlardan uzak durulması gerekir. Endüstriyel kimyasallara maruz bırakan mesleklerden herhangi birinde çalışıyorsanız, hastalığın olasılığını azaltmak için diğer kariyer seçeneklerini düşünmek akıllıca olabilir. Havuç ve narenciye gibi meyve ve sebzelerin düzenli tüketilmesi de riskleri azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Tedavi Seçenekleri

Mesane kanserinin tedavi şekline karar vermeden önce ayrıntılı tetkik ve değerlendirme yapılması gerekir. Ultrason veya diğer görüntüleme yöntemlerine göre mesanede tümör şüphesi olduğunda kapalı yöntemle mesane içine girilerek tümörün yeri değerlendirilir. Aynı seansta TUR işlemi ile temizlenecek boyutta ise işlem tamamlanır ve hastaya sonda takılarak operasyon tamamlanır.

Ameliyat sonrası patolojik değerlendirmeye göre tümör tipi ve evresi konusunda fikir sahibi olunur. Çıkan patoloji sonucuna göre ilave tedaviler(mesane içi ilaç uygulaması) , radyoterapi, kemoterapi veya mesanenin tamamen alınıp(sistektomi) yeniden mesane yapılması gibi seçeneklerden uygun olanı uygulanır. Bunun nedeni tedavinin kanser türüne ve spesifik evresine dayanmasıdır. Kanser hastasının yaşı ve genel sağlık durumu da tedaviyi seçmeden önce dikkate alınması gereken önemli faktörlerdir.

Erken teşhis tüm kanser türlerinde olduğu gibi daha iyi bir tedavi için sevindirici bir durumdur.

 

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım