Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

Meme kanseri değil geç kalmak öldürüyor

Meme kanseri değil geç kalmak öldürüyor

fft99_mf876216

Kadınların belirti vermeden hekime  başvurmaması meme kanserinde tedaviyi güçleştiriyor

Meme kanseri bilinçlendirme ayı nedeniyle Trabzon Umut ve Savaşım Derneği Başkanı ve Kansere Karşı Elele Federasyonu Üyesi Dr. Nimet BAKİ  Erken evrede teşhis edilen meme kanserinde tam tedavinin mümkün olduğunu dikkat çekerekten yeni geliştirilen ilaçlar sayesinde artık kadınların korkulu rüyası olan memenin alınmasına gerek kalmadığı müjdesini verdi.

-‘Belirti vermeden yakalamak gerek’-

Meme kanserinde öncelikli hedeflerinin, hastalığın belirti vermeden yakalanması olduğunu, bu durumda yüzde yüz tedavi şansı olduğunu dile getiren Nimet BAKİ, ‘Bu hastalıktan değil, tanıda gecikmeden korkuyoruz’ dedi.

Kanseri daha oluşmadan yakalamak istediklerini belirten BAKİ, tarama için yakınması olmayanların başvurmasının büyük önem taşıdığına işaret etti.

‘Kendi kendine elle muayene önemli. Bunun yanında mamografi çekilmesinin de hiçbir sakıncası olmadığının bilinmesi lazım. Mamografi çekilirken alınan radyasyon sınır ötesi uçak yolculuğu sırasında alınan ile aynı düzeyde. Tanı konulduktan sonra da hekimin tedaviyle ilgili önerisi mutlaka yerine getirilmeli.’

Meme kanserinin yüzde 90’ının süt kanallarından, yüzde 10’unun da meme dokusunun kendisinden kaynaklandığını bildiren BAKİ, ‘Meme kanserli kadınların en büyük korkusu memesinin alınmasıdır. Artık geliştirilen ilaçlar sayesinde çoğu hastada hastalıklı dokunun alınması yeterli oluyor, memenin alınmasına gerek kalmıyor’ diye konuştu.

Türkiye’deki tedavi imkanlarının dünya standartlarının üzerinde olduğunu, kadınların bu konuda bilinçlendirilmesinin önem taşıdığını anlatan BAKİ, şu bilgileri verdi:

Kanserin çevre ve uzak organlara sıçramaması halinde tedavi şansının arttığını vurgulayan BAKİ, ‘Kadınlar ellerine kitle gelmesine rağmen ‘yakınma yok’ diye doktora gitmiyor. Bu nedenle ancak vakaların yüzde 50’sini erken evrede yakalıyoruz’ ifadesini kullandı.

Ülkemizde, 40 yaşın üzerindeki kadınlarımıza, yılda bir defa cerrahi uzmanı tarafından muayene ve mamografi önermekteyiz. Sağlık Bakanlığının düzenlediği bir yasa maddesi ile  50 yaşının üzerinde olup, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kadınlara, mamografi ücretsiz çekilmektedir.

Gerek batıda gerekse ülkemizde, her sekiz kadından birinde, kanserin memede yerleştiği dikkatimizi çekmektedir. ABD ve Avrupa’da meme kanseri sık görülmesine rağmen, mamografinin tarama yöntemi olarak kullanılması erken tanıyı sağlamaktadır.Mobil mamografi aracı ile Trabzon da 2500 kadına ulaştıklarını ,230 kadında erken lezyon, 4 kadında da  meme kanseri yakaladıklarını belirten Dr Baki  Bu sayede, meme kanserine yakalanan tüm kadınların meme kanserinden tamamen kurtulması mümkün olmuştur.Yeni yılda tarama çalışmalarına devam edecekleri projelerinin kabul olduğu müjdesini veren Baki . Meme kanserinin erken tanı konulması ve etkili bir tedavi ile öldürücü bir hastalık olmadığını söyleyebiliriz dedi.

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım