Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

Kuru Fasulye-Pilav Tam Bir Şifa Deposu Çıktı! .

Kuru Fasulye-Pilav Tam Bir Şifa Deposu Çıktı! .

Protein zengini kuru baklagillerin sağlığa yararları saymakla bitmiyor. Kalp hastalıkları, obezite, diyabet ve kanser gibi dört ölümcül sorunla mücadele eden baklagilleri sofralardan eksik etmemek gerekiyor.

Türk mutfağının vazgeçilmezi kuru fasulye-pilav tam bir şifa deposu çıktı. Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, kalp hastalıkları, obezite, diyabet ve kanser gibi dört önemli sorunla mücadelede kuru baklagillerin rolünün tartışılmaz olduğunu açıkladı. “Kuru baklagiller, bitkilerin olgunlaşmış tohumlarıdır. Başlıcaları; nohut, mercimek, kuru fasulye, bakla, bezelye, börülce ve soya fasulyedir. Ulusal yemeklerimizin başında gelen kuru fasulye, ülkemizde en sık tüketilen baklagillerdir” diyen Pınar Kural Enc, şöyle devam etti:

KANSERDEN KORUYOR
Kuru baklagiller kolesterol içermez. Yapılarındaki posa ile kolesterolün düşürülmesine ve kan şekerinin dengelenmesine yardım ederler. Kalın bağırsak florasını olumlu yönde değiştirerek yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlar. Aynı zamanda rektum kanserinden korunmaya yardımcı olur. Diyet posasının 13 g/gün arttırılmasıyla bu tur kanserin yüzde 31 oranında azaltılabileceği klinik deneylerle saptanmıştır.

FAZLA KİLOLARA ELVEDA…
Baklagillerin bir diğer faydası ise kilo kontrolüne yöneliktir. Tokluk duygusu yaratmaları ve acıkmayı engellemeleri sonucu fazla kalori de içermedikleri için kilo koruma ve zayıflama programları için ideal bir besin grubudur. Bu faydaları göz önüne alındığında kuru baklagiller haftada en az 3 kez mutlaka tüketilmelidir. Kuru baklagiller, 4 temel besin grubundan birini oluşturan et, yumurta ve kuru baklagiller grubu içinde yer alır. Hayvansal kaynaklı protein tüketimi yetersiz olan birey ya da toplumlarda protein gereksinimini karşılaması açısından önemli olan kuru baklagillerin protein kalitesi orta derecededir. Tahıl ürünleri ve sebze yemeklerinin içine mercimek, nohut gibi kuru baklagillerin katılması ile protein kalitesini yükseltir. Örnek olarak; nohut ile bulgur veya kuru fasulye ile pirinç pilavının bir arada tüketilmesi çok daha yararlı olacaktır. Hatta mercimekli bulgur pilavı, erişteli mercimek, nohutlu pirinç pilavı, mercimek köftesi gibi farklı alternatifler de üretilebilir.

ÖNCEDEN ISLATIN SIKINTI YAŞAMAYIN
Fasulye, nohut, mercimek gibi baklagiller iyi pişirilmediğinden sindirim zorluğuna neden oluyor. Önceden ıslatılarak bu sorunun ortadan kalktığını söyleyen Pınar Kural Enç, “Yanında yeşil salata yiyerek baklagillerdeki demirin emilimini artırabilirsiniz” diyor.

EN EKONOMİK PROTEİN KAYNAĞI
Kuru baklagillerin en sağlıklı ve ekonomik protein kaynağı olduğunu söyleyen Pınar Kural Enc, “Özellikle et, yumurta bulunmadığı ya da yağ ve kolesterolden kısıtlı diyet önerildiği durumlarda imdada kuru baklagiller yetişir” diyor. Enc, baklagillerin etle pişirilerek besleyici değerinin artırılacağını belirtiyor..

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım