Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

Kanserin En İyi İlacı MORAL

Kanserin En İyi İlacı MORAL

 

Hastaların moralinin iyi olmasının tedavide önemli bir etmen olduğunu vurgulayan uzman doktor, kurduğu dernekle kendi gibi hasta olan kişilere psikolojik destek sunduğunu söylüyor.

Canan Perdahlı ve Necati Kalaycı kanserle mücadele etmiş milyonlardan yalnızca ikisi… Her ikisi de tedaviler sırasında gerek hastaların, gerek hasta yakınlarının psikolojik destek almasının önemine dikkat çekerek, ekliyorlar: “Asla pes etmeyin.” Yeni Zelanda’da yaşayan Canan Perdahlı, 33 yaşındayken meme kanseri ile tanıştı ve tedavi için Türkiye’ye geldi. Tümörün akciğer ile kemiklere yayıldığını öğrenen Perdahlı “Daha çok erken hasta olmak için” diye düşündü, mücadeleden asla vazgeçmedi. “Sol mememde elime gelen kitle ile doktora gittim. Rutin tetkikler ile evre-1 tanısı aldım. Tedavilerimi yaptırmak için Türkiye’ye geldim. Ancak Türkiye’de muayene ve tetkikler neticesinde evre-4 Metastatik Meme Kanseri tanısı aldım” diyen Perdahlı, tümörün akciğer ve kemiğe yayıldığını öğrendiğini anlatıyor. Bunun kendisi ve ailesi için büyük bir şok olduğunu söyleyen Perdahlı “İnsan özellikle genç yaşta kanser tanısı alınca ‘Daha çok erken hasta olmak için’ diye düşünüyor. Daha sonra ‘Yaşayabilecek miyim’ diye düşünmeye başlıyor. ‘Eğer biraz daha yaşama şansım olursa’ diye başlayan hayaller kuruyordum. Doğru tedavi ve tümörümün yavaş ilerliyor olması ile tedaviye pozitif cevap aldık. Türkiye’de kalmaya karar verdim” diyor. 7 yıl mücadele eden ve kanseri yenen Perdahlı, tedavi sırasında MetAmazon Metastatik Meme Kanseri Derneği’ni kurarak kendi gibi hasta olan kişilere psikolojik destek sunmaya karar veriyor. Perdahlı, şimdilerde ise “Kansere Karşı 1’iz” projesi ile daha çok kişiye ulaşmak için kolları sıvadığını anlatıyor.

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım