Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

Kanserin bir yıllık bedeli yaklaşık 1 trilyon dolara kadar çıkıyor

Kanserin bir yıllık bedeli yaklaşık 1 trilyon dolara kadar çıkıyor

“Kanser yükü geçtiğimiz 30 yılda iki kat artmıştır. Her yıl dünyada 14 milyon kişi kansere yakalanmakta ve 8 milyon civarında da ölüm görülmektedir. Böyle giderse sadece nüfus artışı ile kanserden ölenlerin sayısı yıllık 12-13 milyona çıkacak”..

Ülkemizde yılda yaklaşık 175 bin kişiye kanser tanısı konulmaktadır.  Bunların yaklaşık 3/2 erkeklerde kanser (103 bin erkeklerde), (71 bin kadınlarda) görülüyor.” dedi. Erkeklerde tütüne bağlı kanserlerde yoğunlukta olduğunu görüyoruz.1. Akciğer, ikinci sırada prostat, üçüncü sırada bağırsak kanseri geliyor. Yaklaşık olarak doğrudan tütüne bağlı gelişen kanser sayısı bir yılda erkeklerde 31 bin. O yüzden erkeklerle mücadelede tütün konusunun altını bir kez daha çizmek isteriz. Kadınlarda en sık meme ve tiroid..Kalın bağırsak kanserleri her iki cins te de üçüncü sırada yer almaktadır. Tüm kanserlerin üçte biri önlenebilir.  Yani her yüz kanserin otuz üçünü erken tanı ile önleyebiliriz. Sık görülen dört kanser türü var ki erken tanı ve tedavi ile yüzde doksan beşlere yüzde yüzlere yakın. kurtulma şansı  mevcuttur. Bunlar kadınlar da meme, serviks(rahim ağzı kanseri), kolon(kalın bağırsak kanseri), erkeklerde prostat ve kolon kanserleridir.  Yaklaşık meme kanseri sayısı 18 bin olup, tüm kadınlarda gelişen kanserlerin neredeyse 4/1’i meme kanserini oluşturuyor. O yüzden erkeklerde tütün, kadınlarda da meme kanserinde tarama programları çok önemli. Kanser taramalarını yaygın yapan toplumlarda bu kanserler önlenebilir. Dünyada kanserde tedavi ile kurtulma şansı yüzde yedilerden, günümüzde yüzde yetmişlere gelinmiştir..  Sigara içmek, alkol kullanmak, obezite, hareketsiz yaşam, stres, güneş, hava kirliliği, kimyasal maddeler, radyasyon, virüs ve bakteriler kanser riskini arttırmaktadır. Kanser, hasta, hasta yakınları ve toplum için ciddi psikolojik-sosyal sorunları ve iş gücü kayıplarını beraberinde getiriyor. Erken tanı önemlidir. Tedavideki yenilikler, tedavi başarısında da artış sağlar. Umut ve Yaşam Derneğimiz kanser taramalarına büyük önem vermektedir..

Kanserden ölümlerin üçte birinin önlenebilir olduğunu aktaran Baki , 8 milyon ölümün 3-4 milyonunun gerekli yatırımların yapılması halinde önlenebileceğini savundu.

-“Kanserin bir yıllık bedeli yaklaşık 1 trilyon dolara kadar çıkıyor”-

KANSERE KARŞI ÇARESİZ DEĞİLİZ. YAPABİLİRİZ..KANSERİ YENECEĞİZ 

Dünya genelinde kanserin 2011’den itibaren bir numaralı ölüm sebebi haline geldiğine değinen Dr. Nimet Baki, hükümetlerin kanserin çözümü için kaynak ayırması ve politikalarda öncelik vermesi gerektiğini ifade ederek  Küresel ölçekte kanser tedavisi için 458 milyar dolar harcandığını kaydeden  Dr.Baki, sözlerini şöyle sürdürdü:   Tütün kontrol programının erkeklerdeki kanserler 88’ler 80’lere indi. Bu trend devam ediyor, güzel. Ama hala dünyada tütüne bağlı kanserlerde ön sıralardayız aman diyoruz. Bu program başarılı gidiyor, rakam hala yüksek ama programlar bizim için umut verici bu anlamda tütün kontrol programına destek veren herkese teşekkür ediyorum.”

“İşgücü kaybı gibi ekonomik analizler yaparsak kanserin bir yıllık bedeli yaklaşık 1 trilyon dolara kadar çıkıyor. Dünya her yıl yaklaşık 18 milyar doları kanserden korunmaya, kanseri önlemeye ve hizmete erişime ayırsa orta ve gelir düzeyi düşük ülkelerde yüzde 30 oranında ölümleri önlemek mümkündür dedi…

 

12511652_1172988229378330_779919694_n

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım