Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

KANSERE DANS EDEREK “DUR” DEDİLER…

KANSERE DANS EDEREK “DUR” DEDİLER…

Kolon kanserinde farkındalığı ve tarama programlarına katılımı artırmak için Ankara Kuğulu Park’ta düzenlenen “Flash Mob Dans” etkinliğine Trabzon Umut ve Savaşım Derneğinden Dr. Nimet BAKİ, Dans Eğitmeni Okan EKİNLİ, dernek üyesi Fatma TARAKÇI ile hastalar ve yakınları birlikte katıldılar.

kan_dans2

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü” nedeniyle Europacolon, Umut ve Savaşım Derneği, Genç Birikim Derneği, Onkoloji Hastaları Yardımlaşma ve Sevgi Derneği, Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu, Sağlıkta Umut Vakfı gibi ülkede kanser alanında çalışma yürüten sivil toplum kuruluşları, Sağlık Bakanlığı Kanser Dairesinin de desteğiyle “Flash Mob Dans” etkinliği düzenledi.

Etkinli

kte konuşan Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Seçil Özkan, toplum sağlığını korumanın hem sivil toplum örgütlerinin hem de Sağlık Bakanlığının görevi olduğunu söyledi.

Sağlıklı bir yaşam sürmek için en büyük silahın yeterli, sağlıklı ve dengeli beslenmek, zararlı maddelerden uzak durmak olduğunu dile getiren Özkan, bunun için farkındalık oluşturulması gerektiğini belirtti.

kan_dans4

Trabzon Umut ve Savaşım Derneği Başkanı Dr. Nimet BAKİ de kolon kanserine karşı farkındalık yaratmak ve toplumu bilinçlendirmek üzere bu etkinlikte yer aldıklarını bildirdi. “Kolon kanserine yakalanmamak için sigara içmemeli, beslenmeye dikkat etmeli, fiziksel olarak aktif olmalı, aşırı kilo almaktan kaçınılmak gerektiğini vurguladı. Erken Teşhis İçin 50 – 70 yaş arasındaki bireylerde iki yılda bir kez dışkıda kan testi,10 yılda bir kolonoskopi (özel bir aletle kalın bağırsağın incelenmesi) yapılmalıdır”dedi.

Mavi renk sembol

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Dairesi Başkanı Murat Gültekin de Avrupa’da mart ayının kolon kanseri farkındalık ayı olduğunu belirterek, Bakanlık olarak her yıl mart ayında bu tür etkinlikler yapacaklarını söyledi.

kan_dans3kan_danskan_dans5 kan_dans6 kan_dans7

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım