Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

Kanser Hastasıydı, Girişimci Oldu!

Kanser Hastasıydı, Girişimci Oldu!

Hatay’da, yaklaşık 8 yıl önce meme kanseri olduğunu öğrenen Türkan Uzunoğlu’nun, bir kafenin camında gördüğü reçel yapımı kursuyla ilgili broşür sayesinde hayatı değişti.

Hatay’ın Samandağ ilçesinde yaşayan ev hanımı ve 2 çocuk annesi  50 yaşındaki Türkan Uzunoğlu, yaklaşık 8 yıl önce meme kanseri olduğunu öğrendi. Adeta dünyası başını yıkılan Uzunoğlu’nun geçirdiği iki operasyonun ardından sağ göğsü alındı. Uzunoğlu, amansız hastalığını yenmek için mücadele ederken, kendisini teselli edecek uğraş aramaya başladı.

Doktor tavsiyesi üzerine her sabah yürüyüşe çıkan Uzunoğlu, yürüyüş sırasında bir kafenin camında bulduğu broşürle hayatını değiştirdi.

Uzunoğlu, broşür sayesinde Samandağ Kaymakamlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından yürütülen Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamındaki “Reçel ve Defne Evi Projesi”yle tanışarak kurslara gitmeye başladı.

Kurs sonunda reçel yapımı konusunda eğitim alan ve sertifika sahibi olan Uzunoğlu, evinde elmadan turunca, cevizden çileğe kadar birçok çeşitte reçel yapımına başladı.

Ürünlerini titizlikle üretip, açtığı sosyal medya hesabıyla sipariş almaya başlayan Uzunoğlu, bu süreçte gördüğü tedavilerle hastalığını da yenmeyi başardı.

Olumsuzlukları hayatından çıkardı

Uzunoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zorlukların mücadeleyle aşılabileceğini öğrendiğini söyledi.

Hastalık sürecince büyük hayal kırıklığı ve moral bozukluğu yaşadığını ancak reçel üretimi sayesinde hayatının normale döndüğünü belirten Uzunoğlu, şöyle devam etti:

“8 yıl önce bir rahatsızlık geçirdim ondan sonra çok kötü günler atlattım. Göğüs kanserine yakalandım iki operasyon geçirdim. Yaklaşık 5-6 yıllık süreç beni çok yordu. Hem psikolojik açıdan dibe vurdum hem de kötü günlerdi. Hatırlamak bile istemiyorum ama olsun hayat her zaman mücadele gerektiriyor. Kötü günler yaşandı ve geçti, doktorumun tavsiyesiyle yürüyüş yapıyordum. Bir gün projenin broşürlerini gördüm ve içeriğini araştırdım. Reçel yapıldığını gördüm ve projeye dahil oldum. Proje daha büyük işler düşündürdü, reçel yaptım ve yaptıkça daha mutlu olduğumu gördüm. Rahatsızlığımla uğraşmaz bir duruma geldim hatta unuttum, beynimi boşalttım ve her şeyimle kendimi buna verdim. Üretiyorum, satışlar yapıyorum, siparişlerden küçük harçlıklarım oluyor, bu beni daha çok mutlu ediyor.”

Kurs sayesinde yeni ortamlara girdiğini, sipariş aldığı illerden yeni arkadaşlıklar edindiğini ve böylece olumsuzlukları hayatından çıkardığını aktaran Uzunoğlu, “O hastalığı bir daha düşünmedim. Beyninizden siliyorsunuz, sildiğiniz bir şeyi tekrar yaşamanız mümkün değil. Bir uğraşım var ve mutluyum.” diye konuştu.

 

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım