Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

Kanser Hastaları Malullük Aylığı Alır

Kanser Hastaları Malullük Aylığı Alır

Iş Gücünü % 60 Kaybeden Sürekli Malullük Aylığı Alır

Soru: Kanser Hastasıyım. Sosyal Güvenlik Kurumu’na Müracaat Ettim. SGK Beni Sağlık Kuruluna Yönlendirdi. Sağlık Kurulundan İse Yüzde 25 Raporu Verildi. Bu Rapora Göre Geçici 18 Aylık Maluliyetten Yararlanabiliyor Muyum? 18 Aylık Maluliyetten Yararlanmak İçin Rapor Ön Şart Mı Yoksa Sadece Tanı Konulması Yeterli Mi? (Hamdi Enes)
Tespite Gerek Yok

Cevap: Kanser Hastaları Yönetmelik Uyarınca Kanser Türüne Göre Değişmekle Birlikte 18 Ay Malul Sayılmaktadırlar. Kan Kanserinde Bu Süre 24 Aya Kadar Uzamaktadır. Kemik İliği Ve Kök Hücre Naklinden Sonra Da 12 Aylık Maluliyet Hakkı Vardır. Kanser Hastalarının Malul Sayılmaları İçin Teşhis Almış Olmaları Ve 10 Yıl Sigortalılık Ve 1.800 Gün Prim Şartını Taşımaları Gerekir. Kanser Hastaları Maluliyet Tespitine Gerek Olmaksızın Teşhis Sonrası Malullük Aylığı Alabilirler. Ancak Bunun İçin Teşhis Tarihinden İtibaren 1 Yıl İçerisinde Başvuru Yapmaları Şarttır. Kanser Hastaları 18 Ay Sonunda Yeniden Kontrol Muayenesine Girerek Hastalıkları Neticesinde Çalışma Güçlerini Yüzde 60 Kaybetmişlerse Sürekli Bir Şekilde Malullük Aylığı Alabilirler.

Okan Güray Bülbül

 

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım