Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

Kanser Hasta ve Yakınları Kahvaltıda Buluştu

Kanser Hasta ve Yakınları Kahvaltıda Buluştu

Umut ve Yaşam Derneği’nin hazırlamış olduğu organizasyonda kanser hastaları,hasta yakınları ve dernek gönülleri kahvaltıda buluştu.

Trabzon Tonya’da bulunan Foleya Mountain Resort’ta düzenlenen kahvaltıda pandemi kurallarına dikkat edildi. Kanser hasta ve yakınları özel araçlarla ve Trabzon Ortahisar Belediyesi’nin temin ettiği otobüsle ulaşım sağlandı.Gelen misafirlerin ateşleri tek tek ölçülerek otele girişi sağlandı.
Otel bahçesinde harika bir manzara eşliğinde yapılan kahvaltıda her aile kendi masasında oturarak kahvaltı yaptı.
Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Av.Ahmet Metin Genç’in eşi Arzu Aydın Genç’in de katıldığı kahvaltı da kanserle mücadele eden çocuklara çeşitli hediyeler verildi.
Kahvaltı sonrası Fizyoterapist Rabia Keleş; pelvik taban nedir,nerededir,disfonksiyonunda ne gibi problemlerle karşılaşılır gibi konularda sunum yaparak kanser hasta ve hasta yakınlarına eğitim verdi.

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı Meme Kanserinin Farkında Mıyız?

Umut ve Yaşam Derneği yönetim kurulu başkanı Dr.Nimet Baki;
1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık ayı kapsamında meme kanseri hakkında bilgiler verdi.
Dr.Baki,meme kanserinde erken teşhisin hayat kurtardığını ve 18 yaş üstü kadınların düzenli olarak kendi meme kontrollerini yapmalarının önemini vurguladı.
Dr.Nimet Baki; ” 1-31 Ekim Meme kanseri farkındalık ayı kapsamında meme kanserinin farkında olalım. Meme kanseri erken teşhis edildiğinde çok büyük bir oranda kesin çözüm sağlanıyor.Bu yüzden 18 yaş üstü kadınlarımız düzenli olarak kendi meme kontrollerini yapmaları gerekiyor. Biz bu konuda bütün kadınlarımızı bilgilendiriyor,meme kanserinin farkında olmalarını sağlıyoruz.” diye konuştu.

Kanser Hastaları Yoga ve Nefes Terapisi İle Rahatlıyor

Kanser hastaları ve hasta yakınları Fizyoterapist Rabia Keleş moderasyonunda yoga ve nefes terapisi ile rahatladı.
Foleya Mountain Resort’un doğayla iç içe bahçesinde gerçekleştirilen yoga ve nefes terapisine kanser hastaları,hasta yakınları ve dernek gönüllüleri katıldı.
”Yoga, yaşam süresi ve kalitesini artırıyor”
Fizyoterapist Rabia Keleş ;
” Kanser, tanı konulduktan sonra hastayı ruhen ve bedenen etkileyen bir hastalıktır. Kanser hastalığı hastada depresyon, iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik gibi genel belirtiler dışında organ tutulumlarına bağlı kansızlık , nefes darlığı, kemik ağrıları gibi çeşitli şikayetlere neden olabilir. Kanser tedavisi sırasında verilen kemoterapi ilaçlarının bulantı, kusma, iştahsızlık gibi yan etkileri olmaktadır. Bu nedenle tedaviye destek amaçlı uygulanan alternatif tıp uygulamalarından şimdiye kadar bilimsel verilerin desteklediği, faydası gösterilen yöntemlerden biri ‘yoga’dır. Yoga ile hastalar vücudunu daha iyi tanımaya başlar. Düzenli yapılan yoga seansları hastayı stresten uzak tutar, vücudundaki hormonal salınımları dengeler. Buna bağlı olarak iştahta düzelme olur, anksiyete ve depresyon bulguları azalır. Solunum egzersizleri sayesinde organlara giden kan akımı düzenlenir; düzenlenmiş oksijen iştahı arttırır ve kas egzersizleri sayesinde vücut ağrıları azalır. Özetle; yoga bilimsel olarak kanser hastalarının yaşam kalitesini ve hayat sürelerini uzatır.” diye konuştu.

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım