Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

Kanser Hakkında Bilinmeyen 9 Gerçek

Kanser Hakkında Bilinmeyen 9 Gerçek

Günümüzde kanser, dünyanın en büyük sağlık sorunlarından biri. Kanser türleri hakkında her geçen gün yeni bilgiler öğrenmeye devam ediyoruz. Peki kanser hakkında gerçekte ne biliyoruz? İşte kanser hakkında bilinmeyen 9 gerçek;

1.Kanser kelimesi Latince “yengeç” kelimesinden gelir

Eski çağlarda doktorlar, ana gövdeden çıkan damarları ya da uzantıları olan tümörleri yengeçe benzeterek “yengeçimsi” yani ‘cancerous’ kelimesini kullanmışlardı.

2.Kanser ilk olarak Antik Mısır’da tasvir edildi

Kanserin bilinen ilk tanımına MÖ 1600’lerde bulunan Edwin Smith Papirüs’ünde rastlandı. Papirüste, bir meme kanseri tümörünün yangın tatbikatı adı verilen bir aletle alınması anlatılıyordu. Bu operasyona rağmen hastalık hakkında “tedavisi olmayan” notu düşülmüştü.

3.Solaryumdan kaynaklanan cilt kanseri vakaları sigaradan kaynaklanan akciğer kanseri vakalarından daha fazla

Yapılan son araştırmalara göre, yalnızca ABD’de her yıl 419.000’in üzerinde solaryumdan kaynaklanan yeni cilt kanseri vakası görülüyor.

4.Tüm kanserlerin yarısından fazlası önlenebilir

Araştırmacılara göre tüm kanser türlerinin yarısından fazlası ve kansere bağlı tüm ölümlerin neredeyse yarısı önlenebilir. Bu da yılda 2,4 milyon ila 3,7 milyon ölümün önlenebileceği anlamına geliyor. Düşük ve orta gelirli ülkelerdeki kanser ölümlerinin ise %80’inin önlenebileceği düşünülüyor.

5.Bilinen 200’den fazla kanser türü ve alt türü var

Kanser tek bir hastalık değil. Son 10 yılda 200’den fazla kanser türü ve alt türü olduğunu öğrendik. Bu bilgi ile “herkese uyacak tek bir tedavi” yerine kişiye özel tedavi modeline yönelim başladı.

6.Tüysüz Köstebek Farelerinin Kansere bağışıklıkları var

Bu yeraltı memelilerinin vücutları hiyalüronik asit yönünden zengindir. Bu da vücutta yağ gibi davranarak kanserin büyümesini engeller. Bu buluş, ileride yeni kanser tedavilerine neden olabilir.

7.Dünya çapında kanserden kurtulmuş 28 milyon insan var

Özellikle son 10 yılda yapılan çalışmalar sayesinde kanser her zaman ölümle sonlanan bir hastalık olmaktan çıktı. Kanser vakalarındaki sayı artmış olsa da kanserden kurtulan vaka sayısında da şimdiye dek görülmemiş bir artış var.

8.Tüm kanser türlerinin yalnızca %5 ile %10 arasındaki kısmı kalıtsaldır

Pek çok kanser türü kalıtım ve sigara, alkol, yeme düzeni gibi çevresel faktörlerin karışımına bağlı olarak gelişir.

9.Meme Kanseri sol memede daha sık görülür

Sol memenin kanser üretme olasılığı sağ memeye göre %5 – 10 daha fazladır. Ayrıca vücudun sol tarafı melanomaya (cilt kanseri türü) daha yatkındır. Bunun nedeni ise henüz bilinmiyor.

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım