Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

Kanser Gen Haritalama Testleri İle Kanserle Mücadelede Yeni Bir Dönem Başladı

Kanser Gen Haritalama Testleri İle Kanserle Mücadelede Yeni Bir Dönem Başladı

Umut ve Yaşam Derneği, İstanbul’da Foundation One nın düzenlediği eğitim programına katıldı.

Karadeniz Bölgesinde ki kanser hasta ve hasta yakınlarına maddi ve manevi yardım ve destek olmak amacıyla kurulan dernek her geçen yıl kurumsallaşmak ve daha fazla kişiye ulaşmak için etkinlikler düzenlerken profesyonel destek almayı da ihmal etmiyor.Kanser konusundaki yenilikleri yakından takip ediyor.Dernek adına toplantıya yönetim kurulu başkanı Dr Nimet Baki ve Yönetim kurulu başkan  yardımcısı Birsen Aksu ve Derneğin İstanbul temsilcisi Prof. Dr. Leyla Zer katıldılar.

Tek bir biyopsi örneği ile yüzlerce gen değişikliğini tarayabilen kanser gen haritalama testleri, tedavi sürecinde hastalara ve hekimlere sunduğu yenilikçi yaklaşımıyla Türkiye’de. Dünyanın öncü kanser gen haritalama testi FoundationONE, hastalığa yol açan genetik değişiklikleri kapsamlı bir şekilde inceleyerek, hasta ve hekimlere anlamlı bir yol haritası çiziyor.

Türkiye’de İnfogenetik firması altında hizmet veren FoundationOne, solid tümörlerde bulunan 315 farklı gendeki tüm genomik değişiklikleri tespit ediyor. Tümörün, vücudun neresinde bulunduğu fark etmeksizin yapılabilen bu testler, genetik değişikliklerin güncel tedavilerle eşleştirilmesine yardımcı oluyor.

FoundationONE’ın Amerika ve Avrupa’daki laboratuvarlarından gelen bu kapsamlı raporda, tümör dokusunda meydana gelen ve kansere neden olmuş olabilecek muhtemel genetik değişiklikler inceleniyor. Çıkan raporda, bu değişikliklerde etkin olabilecek dünyadaki tüm hedefe yönelik tedavi alternatifleri, hastanın immün tedaviden fayda sağlayıp sağlayamayacağına ilişkin bazı bilgiler ve hastanın dâhil edilebileceği klinik araştırmalar yer alıyor. Böylece hasta ve hekime tedavi sürecinde yol gösterebilecek kişiselleştirilmiş kanser haritası sunuluyor.

‘Önümüzdeki dönemde kişiye özel tedaviyi daha çok konuşacağız’

Kanser gen haritalama testlerinin ve detaylı data analizlerinin, kanser tedavisinde kişiye özel yaklaşımı her hasta için ulaşılabilir hale getirdiğini ifade eden Hacettepe Üniversitesi Kanser Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şuayib Yalçın “Yakın bir süre öncesine kadar kanserler neredeyse tamamen ilk kez görüldükleri yere göre kategorize ediliyordu. Bilim, yüzlerce kanserle ilişkili gendeki ve bu genlerdeki birçok olası değişikliği keşfettikçe, genomik değişikliklerin sayısı ve kombinasyonu her bireyin kanserini daha da kendine özgü olduğunu keşfediyor. Kanserle mücadelede ‘kişiselleştirilmiş sağlık’ kavramıyla yeni ve daha fazla olasılık tanıyan bir safhaya girdik. Araştırmacılar ve biz hekimler, artık bu teknolojik gelişmelerin de desteğiyle kanseri çok daha detaylı bir şekilde anlayarak, tedavi seçeneklerini kişiye özel olarak sunmaya başladık. Dünyada hızla gelişmeye devam eden bu yenilikler sayesinde, önümüzdeki yıllarda kanseri daha iyi tanıyarak elimizi daha güçlendireceğimize  inanıyorum” dedi

‘Hekimlerin Karar Alma Süreçlerini Destekleyecek Anlamlı Sonuçlar Veriyor’

Kanserle mücadelede kanser gen haritalama testlerinin sağlık dünyası için önemli bir aşama olduğunu belirten Foundation Medicine Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölge Medikal Başkanı Dr. Bahadır Pekin, “, kişiye özel tedavilerin kanserle mücadelede kullanılmasında yeni bir dönemi başlattığına inanıyoruz. Sunduğumuz kişiselleştirilmiş kanser gen haritalama hizmetiyle, hekimlere karar alma süreçlerini destekleyecek anlamlı sonuçlar sağlıyoruz. Böylece hekimler, hastaları için tüm dünyada var olan en güncel tedavi seçeneklerini görebiliyor. FoundationOne testi çok az miktarda bir tümör dokusu ve tek bir test ile gerçekleşiyor. Böylece hem test için kullanılan tümör biyopsi dokusundan hem de zamandan tasarruf ediliyor. Karmaşık verinin, teknoloji ve bilim insanları tarafından analiz edilmesi sonucu ortaya çıkan bu raporlar kanser hastalarına umut olmayı amaçlıyor” dedi.

Umut ve Yaşam Derneği başkanı Dr Nimet Baki “Katıldığımız eğitim program kapsamında derneğimiz adına çok güzel anlamlı bir toplantı oldu. Aldığımız bu bilgileri Üyelerimizle, hasta ve yakınlarımızla paylaşacağız dedi.

 

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım