Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

KADINLARDA SAĞLIKLI YAŞAM PROJESİNDE 2500 KADINA ULAŞILDI

KADINLARDA SAĞLIKLI YAŞAM PROJESİNDE 2500 KADINA ULAŞILDI

Trabzon Umut Ve Savaşım Derneği Başkanı “Şu ana kadar 11 ilçede 2 bin 500 kadına meme kanseri, bin 832 kişiye de rahim ağzı kanseri taraması yapılmıştır”.

IMG_3181

Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Trabzon Umut ve Savaşım Derneği’nin yaptığı protokol çerçevesinde bayanlarda kanser tarama kapanış programı Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ün eşi Rukiye Öz’ün katılımlarıyla Hayrat Toplum Sağlığı Merkezi’nde gerçekleştirildi.

IMG_3192 kopya

Proje kapsamında Trabzon kırsalında yaşayan ve çeşitli nedenlerle doktora gidemeyen kadınlara ücretsiz meme kanseri taraması yaptıklarını belirten Baki,  projeyle meme kanserini erken teşhis etmeyi amaçladıklarını ifade ederek, ”Meme kanseri dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlarda en sık görülen kanser türü .Bazı ülkelerde her 8 kadından 1′inde görülebiliyor. Erken teşhis ve tedaviyle kurtulma oranı yüzde 98, hatta yüzde yüzlere varabiliyor. Çok milimetrik, makro düzeyde mamografi cihazıyla bu kanser tespit edilebiliyor” diye konuştu.

Meme kanserini erken aşamada tespit etmek amacıyla gezici ekiple kadınların ayaklarına gittiklerini vurgulayan Baki, şöyle devam etti.Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Trabzon Umut ve Savaşım Derneğinin yaptığı protokol çerçevesinde Kadınlarda Sağlıklı yaşam projesi kanser tarama kapanış programı bugün Rukiye Öz’ün katılımıyla Hayrat Toplum Sağlığı Merkezi’nde gerçekleştirildi.

BAKİ,, yaptığı  açıklamada, kanserin, dünyada ve Türkiye‘de ölüm nedenleri arasında ikinci sıralarda yer alan ama erken teşhis ve tedavi ile yüz güldüren bir hastalık olduğunu belirtti.

Görülme sıklığının giderek artması nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye‘de de kanser hakkında bilgi düzeyini artırmak, farkındalık oluşturmak ve erken teşhis için bilgilendirme yapmak amacıyla tarama programları gerçekleştirildiğini ifade eden Baki, şunları kaydetti:

“Türkiye’de meme, rahim ağzı (serviks) ve kolorektal kanserlerde erken tanının sağlanması için ulusal kanser tarama programı başlatılmıştır. Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Trabzon Umut ve Savaşım Derneğinin yaptığı protokol çerçevesinde 40-69 yaş arası bayanlarda meme kanseri ve 30-65 yaş arası bayanlarda rahim ağzı kanseri ile ilgili tarama programı yapılmasına başlanmış olup ilk tarama 1 Mart 2013 tarihinde Sürmene  ilçesinde başlatılmıştır”

Baki, Sürmene,Şalpazarı’nın ardından kanser tarama programına TonyaDüzköy,MaçkaYomraKöprübaşıÇaykaraDernekpazarıAraklı, Of ve Hayrat ilçelerinde devam edildiğini anlatarak, “Şu ana kadar 11 ilçede 2 bin 500 kadına  meme kanseri, bin 832 kişiye de rahim ağzı kanseri taraması yapılmıştır.

IMG_3184

Tarama sonuçlarına göre Şalpazarı ilçesinde BRADS (4) mamografi sonucu olan bir hasta bilgilendirilerek hastaneye yönlendirilmiştir. Yapılan biyopsi sonucuna göre hekimi tarafından takibe alınmıştır.

Araklı ilçesinde de aynı sonuçlu bir hasta hastaneye yönlendirilmiş ve biyopsisi planlanmıştır.”Tarama sonuçları tamamen okunmamış olup   yakın takibe alınan kadınlarımızın takip ve tedavileri yapılmaktadır.Daha önceden yaptığımız çalışmada Trabzon da 2500 kadında 4 kanser vakası yakalamıştık. Mobil aracımız Trabzon dışında Karaman , Çankırı, Balıkesir illerinde de 3000 kadında kanser taraması yaptı. Erken teşhisle 5 kadında meme kanseri teşhisi edildi.

Devletin sağlık politikalarının oluşturulmasında yürütülen projenin rol aldığını kaydeden Dr. Baki, şöyle konuştu: “Hatta yaptığımız çalışmalar sağlık politikalarına yansıdı. Yaptığımız araç ilkti. Şimdi kanserle savaş daire başkanlığı bu tür araçları yaptırarak sayısını artıracak.

IMG_3207

Trabzon Umut ve Savaşım Derneği Başkanı Dr. BAKİ, dileklerinin hiç kanserli hasta olmaması olduğunu ifade etti. BAKİ, kanser vakalarının erken yakalanabilmesi için yürütülen tarama çalışmalarında “Bir kişiyi dahi erken yakalamak çok çok önemlidir. Bunlar maddi değerle hesaplanamaz. Her zaman devlet sivil topluma yol göstermez. Sivil toplum da devlete yol göstermektedir. Bu çalışmalar toplumsal duyarlılığımıza güzel örnektir. Dernek  olarak bu projenin içinde olmaktan mutluluk duymaktayız. Kırsal alanda kadınlarımızın sağlığına yönelik bu hizmetin sürdürülmesini arzu ediyoruz. Ulaşılamayan kadınlarımıza da bu hizmetin ulaştırılması kanser taramasından geçirilmesini destekleyeceğiz”

IMG_3188

 

IMG_3211

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım