Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

Kadınlarda Sağlıklı Yaşam Projesi Yomra’da tüm hızıyla sürüyor.

Kadınlarda Sağlıklı Yaşam Projesi Yomra’da tüm hızıyla sürüyor.

        Kadınlarda Sağlıklı Yaşam Projesi kapsamında Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü İle Trabzon Umut Ve Savaşım derneğinin yaptığı protokol çerçevesinde 40-69 yaş arası bayanlarda meme kanseri ve 30-65 yaş arası bayanlarda rahim ağzı (serviks) kanseri ile ilgili tarama programı yapılmasına karar verilmiş ve Şalpazarı, Tonya , Düzköy, Maçka ilçelerinde taramalar yapılmıştı. Proje Kapsamında 16.09.2013 tarihinde  Yomra’da Trabzon İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Kemal SÜLEYMAN, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Köksal HAMZAOĞLU, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Mustafa KASAPOĞLU, Yomra Belediye Başkanı İbrahim SAĞIROĞLU, Yomra Ak Parti İlçe Başkanı Eyyüp ERGAN,Trabzon Umut Ve Savaşım Derneği Başkanı Dr. Nimet BAKİ, Başkan Yrd. Adil DUMAN , Ferda SATIRŞAHİN , Yomra Toplum Sağlığı merkezi personelleri ile Yomra halkının  katılımlarıyla  açılış yapıldı.

1272100_10151889049249696_676818144_o

Yoğun ilgiden oldukça memnun olduğunu belirten Trabzon Halk Sağlığı Müdürü Dr. Köksal HAMZAOĞLU Trabzon’da halkın bu konuda duyarlı davrandığını belirtti. ülkemizde yılda en az 20.000 kişinin meme kanseri teşhisi aldığı bilinmektedir ve maalesef vakaların büyük bir bölümü geç evrelerde teşhis edilmektedir.

1275944_10151889050979696_547483899_o

Meme kanseri yurt çapında kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Yomra’dan sonra aracın diğer  ilçelere gideceğini ifade eden Dr.HAMZAOĞLU derneğin kendilerine yapmış olduğu katkılardan dolayı Umut Ve Savaşım Derneğine teşekkür etti.

Trabzon Umut Ve Savaşım Derneği Başkanı Dr.Nimet BAKİ “Organize ettiğimiz kanser tarama programımızı Yomra’da başlatmış bulunuyoruz. Tarama programı 3 hafta sürecektir. Tüm bölge insanımıza, kadınlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.

1266195_10151889049089696_1775059594_o

Bu program sayesinde kadınlarımızın sağlığının en önemli sorunu olan “MEME KANSERİ” için tarama yapmış olarak gizli Kalmış, fark edilmemiş veya ihmal edilmiş olan vakaları tespit ederek, erken teşhis ile ileride olabilecek vahim sonuçlar doğurmadan sorunun çözümüne yönelmeyi sağlamayı amaçlıyoruz. Projeyi gerçekleştirmemizde proje ortağı olarak yanımızda olan Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kanser Erken Tarama merkezinde çalışan görevli arkadaşlara teşekkür etmek istiyorum ki derneğimizin aracını hizmete sunarak projenin gerçekleşmesini sağladılar. Bu hizmetlerden yararlanmak isteyen bölgemizdeki 40- 69 yaş aralığındaki kadınlar “3412161” no’lu telefonu arayarak randevu alabilecekler, geldiklerinde beklemeden mamografi çekimi gerçekleşecektir. 

DSC_0853

Tekrar tüm bölgemiz kadınlarına hayırlı olmasını diliyor, sağlıklarına bir nebze olsun katkı sağlayabilirsek onun mutluluğunu yaşayacağımızın bilinci ile saygılar sunuyorum” dedi.

6  aydır devam ettirdikleri kadınlarda  sağlıklı  yaşam  projesi kapsamında bugüne dek 5 ilçede 1300’nin üzerinde kadına ücretsiz mamografi taraması yaptırıp, gereken durumlarda ek teşhislerini karşıladıklarını ve Türkiye’nin çeşitli illerinde ücretsiz mamografi taraması yaptırıldığını belirten Baki, Türkiye’nin çeşitli illerinde düzenledikleri bilinçlendirme toplantıları ile meme kanseri konusunda kadınların farkındalığını arttırmaya destek olduklarını belirtti.

Yaptığı konuşmada, kendi kendine meme muayenesi mamografi ve hekim muayenesi gibi yöntemlerle erken teşhisin mümkün olduğunu belirten BAKİ, “Meme kanserine yakalanmak hayatın sonu değil. Meme kanserinden iyileşme şansı yüzde 90. Yani, 10 meme kanseri hastasından 9’unu kurtarabiliyoruz. Bu bir zafer. Ama başarının ve zaferin bir şartı var. Doğru zamanda, doğru yerde, doğru tedaviyi düzenli olarak almak.”  dedi.

DSC_0855 DSC_0858 DSC_0877 IMG_6402

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım