Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

Hayatta Her Zaman İki Kere İki Dört Etmiyor

Hayatta Her Zaman İki Kere İki Dört Etmiyor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Annesini ve anneannesini 38 gün arayla kaybeden 57 yaşındaki Ayseli Kırgül, 9 yıl önce aşırı kanama şikayetiyle doktora gitti.

Çeşitli hastanelere giden ve aylar sonra rahim ağzı kanseri tanısı konan Kırgül “Kanser gibi bir hastalığı kendime konduramadım. Çocuklarım için mücadele ettim. Pozitif olmak bu hastalığı yenmek için en önemli şeylerin başında geliyor. Hayat matematik gibi değil, iki kere iki dört etmiyor” dedi. Ayseli Kırgül’ü ameliyat eden Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları, Doğum ve Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Güçer ise “Ayseli hanım bize geldiğinde biraz endişeliydi çünkü tümör büyüktü ve vakit kaybetmişti. Tümörün büyüklüğüne, cerrahi açıdan teknik zorluklara rağmen ameliyat başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Tümörün nüks etme riskine karşı ameliyat sonrası kendisine radyoterapi ve kemoterapi verildi. 2007’de ameliyat oldu. Neredeyse 10 sene oldu ve tümör tekrarlamadı. Artık sadece rutin kontroller için bize geliyor” açıklamasında bulundu.

KANSER TANISI 6 AY SONRA KONDU

9 yıl önce şubat ayında rahatsızlanan ve aşırı kanama şikâyetiyle hastaneye başvuran emekli bankacı Ayseli Kırgül’ün rahim ağzı kanserine yakalandığı ilk önce tespit edilemedi. Çeşitli hastanelere giden ve doğru tanının ancak ağustos ayında konduğunu belirterek “Benim şikâyetim şubatta başlamıştı, parça alınması ağustos ayını buldu ve o arada vakit geçti. Benim kanama dışında bir şikâyetim yoktu. Annem ve anneannem de bazı kadın hastalıkları dolayısıyla normal yolla menopoza girmedikleri için ben de bu kanamaları çok ciddiye almayıp menopoza bağlıyordum. Kanser gibi bir hastalığı kendime konduramıyordum. Tanı konduğunda büyük panik yaşadım. Aile doktorumuz beni Anadolu Sağlık Merkezi’ne, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Güçer’e yönlendirdi. Eylül ayında ameliyat oldum. Ameliyatta rahim ve yumurtalıklar alındı. Tümörün boyutu 3 buçuk-4 cm kadardı. Ameliyatım 6 saat sürdü. Metastaz olasılığına karşı kemoterapi ve radyoterapi önerildi. Daha sonra 5 doz kemoterapi ve Cumartesi-pazar hariç her gün de radyoterapiye girdim. Daha sonra herhangi bir nüks de yaşamadım” açıklamasında bulundu.

KANSER BANA KENDİMİ SEVMEYİ ÖĞRETTİ

Rahim ağzı kanseri olduğunu öğrendiğinde büyük bir şok yaşadığını belirten Ayseli Kırgül “Bir yumruk yiyorsunuz, ki ben kendimi güçlü görürüm psikolojik olarak. Savaşmayı, mücadeleyi de severim. Ancak yine de zor dönemler geçirdim. Bir şeyi unutmuyorum; kızımın doğum günü kasım ayında, ben eylülde ameliyat oldum ancak kemoterapiye kasımda başlayacaktım. Kızım o zaman da ilkokulu bitiriyordu. Kızımın doğum gününü kutluyoruz, kızımın arkadaşlarının annelerinden biri ‘İnşallah gelinliğini de görürsün’ dedi bana. Tabii hastalığımı bilmiyordu. O laf bana çok dokunmuştu. Herhalde göremeyeceğim diye düşündüm. Öyle bir hisse kapıldım. Kanser üçüncü evreydi, tümör büyüktü. Fakat o 1-2 haftadan sonra tam tersi bir şey oluştu bende. Hayata daha çok sarıldım. Çocuklarım için yaşamalıyım dedim. Özellikle de kızım ufak olduğu için mücadele etmek zorunda hissettim kendimi. Ve kapanmak yerine hayattan daha çok keyif almaya başladım. Güneş açtığında “Allah’ım ne güzel bana bugünü de nasip ediyorsun” dedim ve kendimi daha çok sevmeye başladım. Bu hastalık bana pozitif olmayı öğretti. Kendimi ve hayatı daha çok sevmeyi, hayata daha çok asılmayı öğretti” dedi.

İNSANLAR HASTALIK SÜRECİNDE MUTLAKA BİR ŞEYE BAĞLI OLMALI

İnsanların çocukları olmasa da herhangi bir şeye bağlı olması, bir hobisinin olması, evcil hayvanının olması, yakın arkadaşlarıyla vakit geçirmesi gibi faktörlerinin önemine değinen Ayseli Kırgül “Hayat tüm zorluklara rağmen çok güzel. Sıkı sarılmak gerekiyor hem de. Ameliyattan sonra her şeye hazırlıklıydım. Ancak hiçbir komplikasyon olmadı ve her şey harika yürüdü. Saçlarımı kestirmiştim kemoterapiye gireceğim diye ancak neyse ki saçlarım dökülmedi. Doktorum tedavi süresinde ne dediyse yaptım. Sağlıklı besleniyorum. Paketlenmiş ürünlerden kendimi ve çocuklarımı uzak tutuyorum. Doktora danışmak ve güvenmek lazım bu tür konularda. Kızım o zamanlar ufak olduğu için pek onunla hastalığımı paylaşmadım. Oğluma bile çok fazla yansıtmadım. Hastalığımı içimde yaşadım galiba. Tabii çocuklarım da üzüldü ancak bizim aile galiba içinde hallediyor her sorunu. Çocuklarım da sanırım öyle hallettiler. Hastalığımdan sonra kendimi artık çok seviyorum. Bana negatif enerji veren insanlarla artık görüşmüyorum. Hastalığın bana kattığı önemli bir şey bu. Pozitif olmak çok önemli” dedi.

“AYSELİ HANIM RAHİM AĞZI KANSERİNİ ATLATMIŞ VE KONUYU KAPATMIŞ BİR HASTADIR”

Ayseli Kırgül’ün Anadolu Sağlık Merkezi’ne geldiğinde vakit kaybettiğini ve tümörün büyük olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları, Doğum ve Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Güçer “Ayseli Hanım’a tümörün büyük olması nedeniyle bu ameliyatın gerçekleştirilmesinin zor olduğu, hatta ameliyatın yapılamayacağı söylenmiş. Ameliyat öncesi yaptığımız değerlendirme, muayene ve radyolojik görüntüleme yöntemlerinde bu hastamızı ameliyat edebileceğimize inandık ve hastayla bunu paylaştık. Ameliyatın da travmatik bir ameliyat olacağını ve riskli olduğunu söyledik. Ancak kanserden kurtulmak için de bu sıkıntıların göze alınması gerektiğini söyledik. Ayseli Hanım ameliyat olmayı kabul etti. Tümörün büyüklüğüne, cerrahi açıdan teknik zorluklara rağmen ameliyat başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Tümörün nüks etme riskine karşı ameliyat sonrası kendisine radyoterapi ve kemoterapi verildi. 2007’de ameliyat oldu. Neredeyse 10 sene oldu ve tümör tekrarlamadı. Artık sadece rutin kontroller için bize geliyor. Tıpkı diğer kadınlar gibi yılda bir kere. Bizim açımızdan rahim ağzı kanserini atlatmış ve konuyu kapatmış bir hastadır kendisi” açıklamasında bulundu.

 

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım