Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

Hareketli Yaşam ve Sağlıklı Beslenme Kanserden Koruyor

Hareketli Yaşam ve Sağlıklı Beslenme Kanserden Koruyor

Prof. Dr. Serdar Turhal, “Çok yağlı, tuzlu ve şekerli yiyeceklerden kaçınmak gerekiyor. Hareketli bir hayat sürmek fazlasıyla önemli bir konumda yer alıyor. Eğer bunları uygularsak kanser ve benzeri hastalıklardan uzak durmuş oluruz” dedi.

,

Coğrafi bölgelere göre kanser sıklıkları değişse de dünyada ve Türkiye’de en sık görülen kanser türleri meme, akciğer ve bağırsak kanserleri olarak belirtiliyor. Türk Tıbbi Onkoloji Derneği tarafından Dünya Kanser Günü nedeniyle, kansere karşı farkındalık oluşturmak amacıyla ‘Dünya Kanser Günü Farkındalık Etkinliği‘ gerçekleştirildi.

Etkinlikte kanserden korunma yolları, erken tanı ve doğru beslenme konuları hakkında bilgiler aktarıldı. “Birlikte Başarabiliriz” sloganıyla İstanbul’da Marmara Forum’da düzenlenen etkinlikte;  Sunucu Şafak Tükle moderatörlüğünde yapılan “Kanserden Korunma ve Doğru Beslenme Alışkanlıkları” başlıklı söyleşide, Prof. Dr. Serdar Turhal ve Uzman Diyetisyen Fatma Turanlı söz aldı. Daha sonra ise, Doç. Dr. Özlem Sönmez’in moderatör olduğu ve Oyuncu-Aromaterapist Ayşe Tolga’nın konuşmacı olarak yer aldığı “Sağlıklı Ve İyi Bir Yaşam İçin Öneriler” konulu söyleşi gerçekleştirildi. Ayrıca alanda bulunan Hekim Bilgilendirme Köşesi, Neslihan Yetişkin’in Kanserli Organlar Resim Sergisi, Akciğer Sesi Dinleme Maketleri ve Meme Kanseri Muayene Maketi deneyim alanları ile Aktivite Oyun Alanı gün boyunca ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.

“Sağlıklı bir yaşam biçimi kanserden de koruyor”

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Serdar Turhal, dünyada kanser farkındalığını arttırmak amacıyla böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirterek, “Sağlıklı bir yaşam biçimi seçmek diğer hastalıklardan koruduğu gibi kanserden de koruyor. Çok yağlı, tuzlu ve şekerli yiyeceklerden kaçınmak gerekiyor. Daha sağlıklı olmak için ideal kiloya sahip olmak gerekiyor. Hareketli bir hayat sürmek fazlasıyla önemli bir konumda yer alıyor. Eğer bunları uygularsak kanser ve benzeri hastalıklardan uzak durmuş oluruz” dedi.

Türkiye’deki kanser oranının aslında dünyadaki kanser ortalamasının altında yer aldığını vurgulayan Turhal, “Türkiye, gelişmiş batı ülkelerinden ve ABD’den düşük bir ortalamaya sahiptir. Kanser genel olarak yaş ortalaması artan bir hastalıktır. Tüm kanserler için ortalama yaş 55-60 arasındadır” diye konuştu.

“Kanser erken teşhis edilirse yüzde 90’a yakın bir oranda olumlu sonuç alınıyor”

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Özlem Sönmez de, kanserin tüm dünyada artığına dikkat çekerek, “Ama pek çok kanser türü tedavi edilebiliyor. Artık kanserle ilgili çok fazla konuyu biliyoruz. Kanser, erken teşhis edilirse yüzde 90’a yakın bir oranında olumlu sonuçlar alınabilir. Dernek olarak dünya kanser günü sebebiyle çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Kanser tedavisinde psikolojik faktörler de çok önemlidir. Doktor ile aile gibi faktörler tedaviye olumlu sonuçlar veriyor. Kanser tedavisinde birkaç branştan doktorla hastanın tedavisi planlanıyor. Kanser tanısında hastalar ilk önce panikliyor. Hastaların telaşlanmasına veya korkmasına gerek yok. Onkoloji uzmanlarına başvursunlar. Onlar için en uygun tedavi planlanıp, uygulanacaktır” ifadelerini kullandı.

Tedavide ‘immünoterapi/immünoonkoloji’ dönemi başladı

Bağışıklık sistemi ile kanser gelişimi arasında ilişki olduğuna değinen Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Tarık Salman, kanserli hücreyi yok etmeye yönelik aktive edici ilaçların gelişmesiyle özellikle son 10 yılda kanser tedavisinde “immünoterapi/immünoonkoloji” döneminin başladığını dile getirdi.

Salman, “Günümüzde başta akciğer, baş-boyun, böbrek tümörleri, deri kanseri, mesane kanseri olmak üzere pek çok kanser türünde birinci basamakta veya tedavi seçeneklerini tüketen hastalarda kurtarıcı tedavi olarak immünoterapi, tıbbi onkologların elinde en güçlü silah olarak yer alıyor.” değerlendirmesinde bulundu. Hedefe yönelik tedaviler ve immünoonkoloji alanındaki gelişmelerin, bilimsel olarak dünyadaki en önemli iki büyük onkoloji kongresi kabul edilen ASCO ve ESMO toplantılarında son 10 yılda dikkati çeken ve tartışılan konuların çoğunluğunu oluşturduğunu anlatan Salman, son yıllarda onkoloji alanında yayınlanan bilimsel çalışmaların çoğunun da bu alanlarda olduğunu ifade etti.

 

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım