Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

Erkeklerde Kanser Uyarısı Veren 13 Belirti

Erkeklerde Kanser Uyarısı Veren 13 Belirti

Kanserin birçok belirtisi olabilir.Yolunda gitmeyen bir şey olduğunu anladığınızda mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.

Habetürk-15.11.2018

Erkeklerde sık görülen ve belirtileri göz ardı edildiğinde tedavi süreci geciken kanser türlerinin dikkate alınması gereken belirtilerini Medical Onkoloji Uzmanı Doç.Dr.Ahmet Bekir ÖZTÜRK ile konuştuk.
1-Sık İdrara Çıkma

50 yaş üstü erkeklerin birçoğunda görülen bu sıkıntıya beraberinde idrar problemleri eşlik ediyorsa bu büyük prostat bezinin göstergesi olabilir.

Mutlaka herhangi bir probleminiz olmasa da 50 yaşından sonra prostat muayenizi mutlaka yaptırın.Erken dönemde teşhis edilen prostat kanserinden tedavi ile kurtulmak mümkün.

2-Testislerde Görülen Değişiklikler

Testislerinizde herhangi bir şişlik veya ağrı hissederseniz hemen bir üroloji uzmanına başvurun.Testis kanseri prostat kanserinin aksine çok hızlı ilerleyen bir kanser türüdür.Hekiminiz muayenenin yanında kan testleri ve ultrason kontrolleri isteyebilir.

3-Dışkıda Kan

Hemoroid veya idrar yolu enfeksiyonu gibi nedenlerden kaynaklanacağı gibi;mesane,böbrek veya kolon kanserinin de ilk belirtileri olabilir.Bu nedenle kanama söz konusu olduğunda mutlaka hekiminize görünmeniz gerekmektedir.

4-Nedeni Bilinmeyen Ağrı ve Yorgunluk

Birçok kanser türünün belirtilerinden  biri de ne kadar dinlenirseniz dinlenin geçmeyen yorgunluk ve ağrıdır.

5-Lenf Nodlarından Şişkinlik

Solunum yolu enfeksiyonu gibi herhangi bir sağlık problemi yaşamadığınız boyun,koltukaltı  ve diğer bölgelerinizde bulunan lenf bezlerinde şişkinlikler oluşuyorsa mutlaka hekiminize bilgi verin.

6-Yutma Zorluğu

Bazı insanlar herhangi bir sorun olmasa da zaman zaman yutma zorluğu yaşayabilirler.Ancak bu probleme kilo kaybı ve kusma da eşlik ediyorsa hekiminize başvurun.Bu belirtiler boğaz ve mide kanseri belirtileri olabilir.

7-Mide Yanması

Yeme içme alışkanlığınızda herhangi bir değişiklik yapmadığınız , stres yaşamadığınız bir dönemde olduğunuz halde mide yanması,mide ekşimesi problemleri yaşıyorsanız mutlaka hekiminize başvurun.Bu belirtiler boğaz ve mide kanseri belirtileri olabilir.

8-Ağızda Görülen Değişiklikler

Eğer sigara veya tütün içiyorsanız ağız kanseri görülme ihtimaliniz yüksektir.Son dönemlerde ağız içi ve dudaklarınızda beyaz veya kırmızı lekeler oluşmaya başladıysa mutlaka diş hekiminize başvurun.

9-Nedensiz Kilo Kaybı

Diyet ve egzersiz alışkanlıklarınız değişmediği halde kontrol edemediğiniz bir şekilde kilo kaybı yaşamaya başladıysanız bu,tiroid problemlerinin yanı sıra;pankreas,mide ya da akciğer kanserinin belirtilerinden olabilir.Bu durumda mutlaka hekiminize başvurun.

10-Ateş

Vücudun enfeksiyonla mücadelesi anlamına gelen ateş;herhangi bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa lösemi ya da lenfomanın habercisi olabilir.Bu nedenle 3 günden fazla süren ve nedeni bilinmeyen ateşiniz varsa mutlaka hekiminize görünün.

11-Memede Görülen Değişiklikler

Meme kanserinin yüzde 1’inin erkeklerde görüldüğünü ve erkeklerin de meme kanseri olabileceğini unutmayın.Bu nedenle memenizde görülen kitleleri görmezden gelmeyin.Elinize gelen kitle söz konusu olduğunda mutlaka hekiminize başvurun ve gerekli muayenenizi yaptırın.

12-Cilt Değişiklikleri

Cildinizdeki benlerde boyut,şekil veya renk değişikliği fark ettiğinizde mutlaka  en kısa sürede hekiminize başvurun.Mevcut benlerinizde görülen değişiklikler ya da yeni oluşan lekeler cilt kanserinin habercisi olabilir.

Ağrı ve yorgunluk günlük yaşamınızı etkiler hale geldiyse mutlaka hekiminize başvurun.

13-Öksürük

Herhangi bir hastalığınız olmadığı halde 3 haftadan fazla süren  geçmeyen ve  inatçı bir öksürüğünüz varsa mutlaka hekiminize başvurun.Gerekli test ve kontrollerinizi yaptırın.Bu öksürüğe nefes darlığı ve ökrüsükle gelen kan da eşlik ediyorsa akciğer kanserinin habercisi olabilir.

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım