Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

Dominik’ten Türkiye’ye Sağlık Yolculuğu

Dominik’ten Türkiye’ye Sağlık Yolculuğu

Dominik Cumhuriyeti’nde yaşayan 63 yaşındaki Tilso Brito Rojas hayatında ilk defa yurt dışına çıktı. İsviçre’ye hem evlilik hazırlığı yapan kızını ziyarete hem de müstakbel Türk damadıyla tanışmaya gitti. Ama gider gitmez ağrı nedeniyle başvurduğu hastanede, apar topar apandisit ameliyatına alındı, tam rahatladım derken, doktorlar ‘akciğer kanseri’ olduğunu söylediler. Kızının mutlu gününe tanık olmak için geldiği İsviçre’de tespit edilen sorunun akciğer kanseri olması, Tilso Brito Rojas’ı ve ailesini derinden sarstı.

Tümörün en kısa zamanda ameliyatla alınması gerektiğini öğrenen damadı, araştırmalara başladı. Araştırmaları sonucunda Acıbadem Maslak Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Semih Halezeroğlu’na ulaştılar. Rojas, medikal teknoloji yöntemleriyle akciğerindeki tümörden kurtularak sağlığına kavuştu.

Akciğer kanseri ilk evrede belirti vermez

Prof. Dr. Semih Halezeroğlu, akciğer kanserinin ilk evrede belirti vermediğini, Rojas’ın da İsviçre’de apandisit ameliyatı olduğu sırada akciğerinde 2,5 cm kitle tespit edildiğini belirterek “Hastamız geldiği zaman kendisine PET CT yaptırdık, vücudu baştan aşağı taradık. Vücudunda başka bir tümöre rastlamadık. Sadece akciğerdeydi ve boyutu da küçüktü. Kapalı ameliyat yani tek port torakoskopik (VATS) ismini verdiğimiz bir yöntemle operasyonu yaptık” diyor.

4 cm’lik tek kesiyle akciğerinden tümör alındı

Tek port VATS yönteminde, 4 cm’lik kesiden içeri kamera ile girdiklerini ve hastanın nefes fonksiyonlarından ağrısına dek her şeyin hasta lehine ilerlediğini vurgulayan Prof. Dr. Semih Halezeroğlu ” Hastamızı da ameliyat sonrası hastanede dört günlük yatış süresinin ardından taburcu ediyor ve evine yani Dominik Cumhuriyeti’ne sağlığına kavuşmuş olarak uğurluyoruz” dedi.

“Babamı sağlığına kavuşturan şehir”

Dominikli hastanın damadı Nebi Akçakaya, kayınpederine ameliyattan önce akciğer kanseri olduğunu anlatmadıklarını, sağlığına kavuşan Tilso Brito Rojas’ın kendisini iyi hissettiğini söylüyor. Rojas’ın tek çocuğu olan 33 yaşındaki Elizabeth Brito Garcia da, Türkiye’ye daha önce birçok kez geldiğini ve her seferinde hayran kaldığını belirtirken, “Tarihi ve turistik bu muhteşem şehri babamı sağlığına kavuşturmasıyla da hatırlayacağım” diyor.

 

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım