Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

Benleriniz güneşte kansere dönüşebilir

Benleriniz güneşte kansere dönüşebilir

Uzmanlar özellikle yaz aylarında güneş ışınlarına fazla maruz kalmak yüz ve vücuttaki benlerin sayılarını ve kansere dönüşme riskini artırdığını söyleyerek, bu zararlara karşı önlem alınması gerektiğini söyledi.

 

Güneş ışınlarının cilde vereceği zararlara karşı önlem alınması gerektiğini kaydeden uzmanlar, güneş altında fazla kalınmaması konusunda uyardı.Güneş ışınlarına fazla maruz kalmak yüz ve vücuttaki benlerin sayılarını ve kansere dönüşme riskini artırır. Ben tanısı ve takibi özellikle yaz aylarında mutlaka yapılmalı, benlerde değişiklik görüldüğünde ya da yeni bir ben fark edildiğinde cildiye uzmanına başvurulması gerekir.

ÖLÜMLE SONUÇLANABİLİR 

Ciltte oluşan benlerin ciddiye alınması gerekir. Mevcut bir benin büyümesi, kanaması, renk değiştirmesi veya benin üzerinde kanayan yaralar oluşması kanser belirtisi olabilir. Erken evrede teşhis edilen melanomda tümörün olduğu alanın cerrahi olarak çıkarılması yeterlidir. Melanomlar hızla lenf düğümlerine kadar gidebilir ve kısa sürede tüm vücuda yayılarak ölümle sonuçlanabilir.

YILDA BİR MUAYENE OLUN

Vücuttaki siyah noktalara da ‘ben’ denilip geçilmemesi gerekiyor. Özellikle 50 yaşın üzerinde olup, vücudunda çok sayıda ben olanlar, ailesinde melanom öyküsü bulunanlar ya da diğer türde cilt kanseri geçirenler, yılda bir kez deri muayenesi olmalıdır. Benlerin güneş gördükçe hem sayıları artar hem de yapıları bozulup dejenere olabilir.  Ayrıca uzmanlar tarafından yapılan ‘ben’ taraması da bir çok hatalığın önceden habercisi oluyor.

GÜNEŞ YANIKLARINA DİKKAT!

Özellikle kısa sürede alınan yüksek doz güneş ışını ve oluşan güneş yanıkları ben artışını hızlandırdığı gibi, kanserleşme olasılığını da artırır. Her bir güneş yanığı, tehlikeyi daha çok arttırır ve özellikle çocukluk yaşlarındaki güneş yanıkları daha tehlikeli olabilir.

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım