Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

AŞK 1 – KANSER 0!

AŞK 1 – KANSER 0!

Kolon kanseri ile mücadele ederken tanışıp evlenen Talat-Filiz Cankıymaz çifti, zor günleri birlikte atlatmanın mutluluğunu yaşıyor. Çift, hastalara “aşkın, sevginin, inancın yenemeyeceği hiçbir güçlük yok. Yeter ki hayata küsmeyin” diye sesleniyor

Talat ve Filiz Cankıymaz çifti yıllardır mücadele ettikleri kolon kanserini, aşkları sayesinde yendi. Hayatlarını bir yıl önce birleştiren çift, hastalara hayata hiç küsmemeleri ve mücadeleden vazgeçmemeleri çağrısında bulundu. Cankıymaz çifti, “biz aşkla, sevgiyle bu hastalığın üstesinden geldik. Siz de gelebilirsiniz” dedi. Talat Cankıymaz, kolon kanserine yakalandığında bir fransız restoranında aşçı olarak çalışıyordu. Fransa’ya yerleşip kendi restoranını açmanın hayalini kurarken, hastalık tanısı konuldu. Ancak yılmadı.
Hastalığıyla mücadele ederken bu konuda farkındalık yaratmak için Kolon Derneği’ni kurdu. Bu dernek sayesinde kendisi gibi kolon kanserine yakalanan eşi Filiz’le yolları kesişti.
“İnadına Yaşayın!”

Filiz Cankıymaz, kolon kanseri teşhisi konduğunda henüz 39 yaşındaydı. Uzun bir süre kemoterapi ve ışın tedavisi gördü.Odasına kapanarak dünya ile irtibatını kesen Filiz Cankıymaz, bir gün ablasının önerisiyle internette Kolon Derneği’ni buldu ve başkan Talat Cankıymaz ile irtibata geçti. Çift arasında başlayan dostluk, kısa sürede aşka dönüştü. Aşklarını nikah masasına taşıyan çift, sonunda kanseri yenmeyi başardı. Bu durum, çevrelerinde kanserle mücadele eden herkese umut ışığı oldu.
Kanserle mücadele edenlerin hayata küsmemesi gerektiğini belirten Filiz Cankıymaz, “benim aklımda evlilik düşüncesi hiç yoktu. Talat beyle tanıştıktan sonra ‘senin halinden ben, benim halinden sen anlarsın’ diye düşündük. Birbirimizi çok sevdik. Hayatlarımızı birleştirdik. İnsanlar torbalarıyla yaşamaktan utanıyor. Biz torbalarımızı çocuklarımız gibi görüyoruz. Herkese de utanılmaması gerektiğini aşılıyoruz. Hayatta en kötü şey dahi başınıza gelse küsmeyin. İnadına yaşayın” dedi.

“Torbalarımıza Resimler Çiziyoruz”

Torbayla yaşamak zorunda olmasından dolayı kimsenin kendisiyle evlenmek istemediğini ifade eden Talat Cankıymaz ise, “ailem beni birkaç kişiyle tanıştırdı. Ancak, tanıştığım kişiler, torbayla yaşamak zorunda olmamdan dolayı uzak durdular. Bana mal mülk soranlar oldu. Filiz’le tanıştığımda ise hayatım değişti. Bir emekli maaşım var. Ona sevgimden başka verecek bir şeyim yoktu.

Ancak el ele vererek bu hastalığı yendik. Torbalarımızla yaşamaktan mutluyuz. Bazen onlara resim çiziyoruz. ‘Hayata küsmeden yaşayın’ diyoruz. Biz sevgiyle bu hastalığın üstesinden geldik” diye konuştu.

Birçok Kişi Hastalığını Gizliyor

Talat Cankıymaz, kolon derneği çalışmaları hakkında ise şu bilgileri verdi:
“Türkiye’de yaklaşık 24 bin kişi bu hastalıkla mücadele ediyor. Birçoğu gizliyor. Biz bu insanlara moral aşılamak için ziyaretlerde bulunuyoruz.Tabii ki maddi destek göremediğimiz için birçok projemizi gerçekleştiremiyoruz. Yine de kolon kanserli insanların hayata küsmemesi için elimizden geleni yapmaya gücümüzün yettiğince devam edeceğiz.”

Emirhan Ergen

 

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım