Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

72 Yaşında 2’nci Kez Üniversite Okuyor

72 Yaşında 2’nci Kez Üniversite Okuyor

Mersinli 72 yaşındaki Emine Sakar, 4 kez kansere yakalanmasına rağmen pes etmeyerek yaşama tutundu ve 69’unda yüksekokul mezunu oldu. Şimdi sosyolog olmak için açık öğretime kaydoldu

Mersin’in Gözne ilçesinde yaşayan 3 çocuk annesi 72 yaşındaki Emine Sakar, yaşıtları gibi eve kapanmayı değil her gün yeni bir şey öğrenmeyi tercih etti. Kanser teşhisi konulan ve 4 kez ameliyat olan Sakar, ne doğup büyüdüğü yaylasından vazgeçti ne de okuma isteğinden. 69 yaşında iken yüksek okul diploması alan Sakar, 72’sinde de sosyolog olmak için Sosyal Hizmetler Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi olarak öğrenim hayatına devam ediyor.
Yaşama bağlılığı ve sürekli öğrenme isteğinin bütün zorlukların üstesinden gelmede önemli etken olduğunu anlatan Emine Sakar, ilkokulu bitirdikten birkaç yıl sonra 17 yaşında evlenip 3 çocuk sahibi oldu. Ortaöğretim ve liseyi dışarıdan tamamlayan Sakar, hayali olan üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı’yla taçlandırdı. 2 yıl önce mezun olan Emine nine, şimdi de sosyolog olmak için okuyor.

OKUMAYI HİÇ BIRAKMADI
Elde ettiği başarının sırrını SABAH Güney ile paylaşan Sakar, en büyük destekçisinin 82 yaşındaki hayat arkadaşı Necmettin Sakar olduğunu söyledi. Köyde büyüdüğünü ve erken yaşta evlendiğini anlatan Sakar, “3 çocuğum oldu. O dönemde dahi okumayı bırakmadım. Kitap, gazete, dergi, bulduğum her şeyi okudum. Gittiğim yerlerde gözüm hep kitaplıklara takılıyordu” dedi.

 

“YAŞAMA BAĞLILIĞIM BENİ KURTARDI”
Hayatının hep zorluklarla geçtiğini fakat kendisinin asla yılmadığını aktaran Sakar, 4 kez kansere yakalandığını 4’ünden de yaşama bağlılığı sayesinde kurtulduğunu ifade etti. Başından geçirdiği zor günleri anlatan Sakar, “1999’da rahim kanseri olduğumu öğrendim. Ameliyat oldum ve uzun süre hastanede yattım. 2008 yılında cilt kanserine yakalandım. Yine ameliyata alındım ve bu hastalıktan da kurtuldum. Sonrasında 3 kez daha cilt kanserine yakalandım fakat bunlar ilki gibi değildi. Moralimi yüksek tuttum, kurtuldum” şeklinde konuştu.

BİRÇOK İŞ YAPTI
Yaşama bağlılığı kadar içindeki sınırsız öğrenme isteğinin de asla kaybolmadığını vurgulayan Sakar şunları söyledi: 7 yıl boyunca kız meslek lisesi bünyesinde açılan el sanatları kurslarına katıldım ama yetmedi. Farklı şeyler öğrenmek istediğim için açıktan önce ortaokula, 2002 yılında da liseye kaydoldum. En çok İngilizcede zorlandım. Bunu da yabancı dil kurslarına giderek aştım. 2008 yılında lise mezunu oldum. Birçok işte çalıştım 22 yıl esnaflık yaptım. 5 yıl Gözne Belediye’sinde meclis üyeliği yaptım. Sonrasında üniversite okumak, farklı şeyler öğrenmek gibi bir fikir oluştuğunu anlatan Sakar, 2009 yılının başlarında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı’na kayıt olduğunu ifade ederek, “Herkesin yapamazsın dediği ve birçoğunun güldüğü şeyleri ben inandım ve yaptım. Evde matematik dersleri de aldım. 2 yıl önce önlisans diplomamı aldım” dedi.

 

 

“HEDEFİM SOSYOLOG OLMAK”
Öğrenim hayatına sosyoloji alanında devam etmek istediğinin altını çizen Sakar, “Hayatım boyunca kendime hedefler koydum ve şimdi onları gerçekleştiriyorum. Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Hizmetler Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi olarak devam ediyorum. Önümüzdeki yıl mezun olup dikey geçişle sosyoloji bölümüne geçeceğim. Sonunda da sosyolog olmak istiyorum. Bir toplumu yetiştiren kadınlardır. Kadınların okumuş olması, bilmesi gerekir. Kadınlar, öğrenme merakı taşısın” dedi.

 

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım