Adres:

Yalıncak Mah. Ana Cad. Twinpart Sitesi A Blok Ortahisar/Trabzon

Email:

iletisim@umutveyasam.org

4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Trabzon’da 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle vatandaşlar kanser taramasından geçirildi.

Meydan Parkı’nda düzenlenen etkinliğe Trabzon Valisi Abdil Celil Öz ve eşi Rukiye Öz, Sağlık İl Müdürü Dr. Kemal Süleyman, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Köksal Hamzaoğlu, Umut Ve Savaşım Derneği Başkanı Dr. Nimet Baki, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu ile vatandaşlar katıldı. Programda bir konuşma yapan Vali Öz, “Ülkemizde olduğu gibi ilimizde de son yıllarda sağlık hizmetlerinde önemli değişim ve dönüşümler yaşanıyor. Trabzon olarak kanserle mücadelede altyapımız çok güçlü. Trabzon’da bir başka güzelliğimiz ise Umut ve Savaşım Derneği gibi bir yapılanmanın olmasıdır. Derneğimiz burada bir araç alıp onu donatarak vatandaşımızın hizmetine sundu. Türkiye’de bir ilk olan bu araç ile Trabzon’un ilçe ve köylerinde önemli taramalar yapılıyor. Aynı zamanda il dışında da faaliyetlerini sürdürüyor. Kanserde en önemli süreç korunma ve erken teşhistir. Teşhis ve tedavide çok önemli mesafeler alındı” dedi.

dunya_kanser3

“Kanser denince akla meme kanseri ile akciğer kanseri geliyor” diyen Vali Öz “Akciğer kanserinin en önemli tetikleyicisi sigaradır ama tüm kanser çeşitlerinin en önemli sebebi de dünyayı ve ülkemizi giderek tehdit eden obezite dediğimiz aşırı ve dengesiz beslenmedir. Dolayısıyla bazı tedbirleri alarak korunma imkanına kavuşabiliyoruz. İşte bugün buna dikkat çekiliyor. Erken teşhisle beraber tedavi yöntemlerinin uygulanması ile olumlu sonuç alma imkanımız çok yüksek oluyor. Bunla ilgili hem kapasitemiz hem de gerekli donanımlarımız mevcuttur. Erken teşhis konusunda vatandaşımızı bilinçlendirmeye devam edeceğiz. Kanser hastalıklarının en aza indiği bir ülkede hep birlikte yaşamayı umut ediyoruz” şeklinde konuştu.

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Köksal Hamzaoğlu ise, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla düzenlenen programda kamuoyunda farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını belirterek, “Proje çerçevesinde toplumun tüm kesimine ulaşmak istiyoruz. Kanser artık erken teşhis ile önlenebilir durumdadır. Ulusal kanser tarama programı yürütülüyor ancak Umut Savaşım Derneği ile ortak bir proje ile 2 bin 500 hastamıza tarama yapıldı. 40 ile 69 yaş arasındaki kadınlarımıza ulaşmak istiyoruz. Tüm halkımızdan yaptığımız taramalara destek olmalarını bekliyoruz” diye konuştu.

Umut ve Savaşım Derneği Başkanı Dr. Nimet Baki de, erken teşhis ile kanserden korunmanın mümkün hale geldiğini ifade ederek, Trabzon’da yapılan taramalarda toplam 5 bin kadına, Türkiye genelinde ise 8 bin kadına ulaşıldığını söyledi. Dr. Nimet Baki, “Yapılan taramalarda 10 kadında kanser, yüzlerce kadında erken kanser lezyonları yakalandı. Kanser teşhisi alan kadınlarımız tedavi olma şansı buldular. Devletin sağlık politikalarının oluşturulmasında yürütülen projenin rol aldığını kaydeden Dr. Baki, şöyle konuştu: “Hatta yaptığımız çalışmalar sağlık politikalarına yansıdı. Yaptığımız araç ilkti. Şimdi kanserle savaş daire başkanlığı bu tür araçları yaptırarak sayısını artıracak.

dunya_kanser

Trabzon Umut ve Savaşım Derneği Başkanı Dr. BAKİ, dileklerinin hiç kanserli hasta olmaması olduğunu ifade etti. BAKİ, kanser vakalarının erken yakalanabilmesi için yürütülen tarama çalışmalarında “Bir kişiyi dahi erken yakalamak çok çok önemlidir. Bunlar maddi değerle hesaplanamaz. Bu çalışmalar toplumsal duyarlılığımıza güzel örnektir. Dernek  olarak bu projenin içinde olmaktan mutluluk duymaktayız. Kırsal alanda kadınlarımızın sağlığına yönelik bu hizmetin sürdürülmesini arzu ediyoruz. Derneğimize destekte bulunulması takdirde çalışmalarımıza devam edeceğiz.   Ulaşılamayan kadınlarımıza da bu hizmetin ulaştırılması kanser taramasından geçirilmesini sağlayacağız. Farkındalık yaratmak amacıyla kanser tarama aracımızı Trabzon’da 4 gün boyunca bulunduracağız. Tüm kadınlarımızdan bu projeye katılmalarını ve tarama yaptırmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmalarının ardından kanser taramalarında derneğe yapmış olduğu desteklerinden dolayı Sanayi ve Ticaret Odası başkanı Suat HACISALİHOĞLU’na dernek adına teşekkür edilerekten plaket takdim edildi. Vali Öz ve beraberindekiler kanser tarama aracını gezerek incelemelerde bulundular.

 

dunya_kanser2

 

Umut ve Yaşam Derneği

resmi web sitesine hoş geldiniz!

 

Kuruluşumuzdan bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza ve destekçilerimize teşekkür ederiz!

Sitede Ara
Search
Bu Yazıyı Paylaşın
Küçük bağışlar büyük mutlulukların habercisidir. :)
Kanser Hastalarımıza Hep birlikte Umut Olalım